Köpek Cinsleri
Amerikan Eskimo Cinsi (Irkı) Köpek 20.11.2019

Bembeyaz kürkü, sevimli suratı, zekice bakan zeytin gözleri ve düğme gibi burnu ile Amerikan Eskimo Köpeği bizleri karşılıyor bu yazımızda. Bazı yörelerden Eskie ya da Alman ismi olan Spitz adıyla da anılabiliyor. Soyları Pomerian ve Kesshond başta olmak üzere birkaç Alman cinsine dayanıyor. Köpekler, birbirine olan tip benzerliği ile sıklıkla karıştırılabiliyor. Örneğin Saint Bernard ile Bernese mountain dog gibi. Aslında birbirinden bağımsız iki ırk ancak bazı fiziksel özellikleri ile birbirleriyle karıştırılabiliyor. Aynı örneği Amerikan Eskimo Köpeği için de verebiliriz. Genellikle Alaska kurduna benzetilir ancak yakın bir ilişkisi yoktur. Beyaz kürkü itibari ile Samoyed ırkına da benzetilir. Amerikan Eskimo Köpeği 20.yüzyılın başlarında Amerika’ya getirildi. Sirk oyuncusu olması ile ünlüdür. Bu türün ünlü örneklerinden birini Stout’s Pal Pierre olarak verebiliriz. Bu uzun isimli Amerikan Eskimo Köpeği, ip üstünde yürümesi ile meşhur olmuş. Bu gösteriden sonra Amerikan Eskimo Köpeği daha da ün kazanmış ve özellikle yavrular oldukça revaçta olmuş. Amerikan Eskimo Köpeği sirk köpeği olmasının yanı sıra aynı zamanda insanları ve onlara ait eşyaları korumak için de üretilmiş. Yani bir anlamda koruma köpeği sınıfına da sokabiliriz. 1913 yılında Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçti. Tilkileri andıran kürk özellikleri ve kuyrukları ile kuzeyli köpekler arasında en çok tanına türlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi gelin bu sevimli tüy yumağının fiziksel özelliklere bir göz atalım.

Amerikan Eskimo Köpeği fiziksel özellikleri

Kar beyazı bir kürk rengine sahiptir. Samoyed ırkına da benzerlik gösterir. Amerikan Eskimo Köpeği’nin 3 farklı türü vardır. Bu farklılık boyutlarından kaynaklanır. Minyatür Amerikan Eskimo Köpeği, Küçük Amerikan Eskimo Köpeği ve Standart Amerikan Eskimo Köpeği olmak üzere 3 gruba ayrılır. Minyatür Amerikan Eskimo Köpeği ortalama 23-30 cm civarındadır. Küçük Amerikan Eskimo Köpeği 30-38 cm ortalamasındadır. Standart Amerikan Eskimo Köpeği ise 38-49 cm aralığında olabilir. Minyatür Amerikan Eskimo Köpeği 2-4,5 kg ağırlığındadır. Küçük Amerikan Eskimo Köpeği 4,5 ila 9 kg aralığında olabilir. Standart Amerikan Eskimo Köpeği ise 8 kilodan 10 kiloya kadar çıkabilir. Amerikan Eskimo Köpeği iki katmanlı bir kürk yapısına sahiptir. İlk katmandaki kürkün tüyleri kısa ve sıktır. Dış kürkünün tüyleri ise uzun ve düz yapıdadır. Genellikle göğüs ve boyun bölgesinde yele görünümünde kürkü vardır. Buradaki tüyleri daha kalın ve uzundur. Yele görüntüsü itibari ile bazen Pomerian’lara da benzetebiliriz aslında. Safkan Amerikan Eskimo Köpeği beyaz ya da açık krem renginde olur. Nadiren gri renkte de görülebilir. Amerikan Eskimo Köpeği yılda 1-2 kez tüy döker onun dışında çok tüy dökme eğilimi yoktur. Çok yoğun bir tüy yapısına rağmen evi tüy basmaz yani!

Amerikan Eskimo Köpeği karakter özellikleri

Karşımızda sevecen ve şefkatli bir ırk var. Çocuklarla arası iyidir. Oyunculardır ve aynı zamanda çok akıllılardır. Evcil hayvanlarla da arası iyidir. Sosyal ilişkileri güçlüdür ancak bunda yavruyken sosyalleşmesinin önemi büyüktür elbette. Yabancılara karşı biraz mesafeli olabilir ve havlayabilir ancak agresif ya da saldırgan bir köpek türü değildir. Eğitimi kolaydır. Toplu yaşamaya karşı uyumludur. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. İnsanlara alışıktırlar ve yalnız kaldıklarında sıkılırlar. İlgi ve sevgi onlar için besin niteliğindedir. Çok ilgi ve sevgiden hoşlanır. Evi gerçek bir bekçi köpeği gibi korur. Evine bağlıdır, ailesine düşkündür. Aynı zamanda iyi bir eşlik köpeğidir de. Yürüyüşlerinizde size keyifle eşlik edebilir.

Amerikan Eskimo Köpeği tüy bakımı

Amerikan Eskimo Köpeği düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu fırçalama ile tüyleri daha da parlar. Tüy dökme mevsiminde daha sık taranmalıdır. Tüy dökme mevsiminde ölü tüyler cildini rahatsız edebilir. Bu nedenle sürekli olarak taranmalı ve cilde nefes aldırılmalıdır. Amerikan Eskimo Köpeği’nin önemli özelliklerinden biri kendini temizlemesi. Kendini temizlediği için çok sık yıkanma ihtiyacı duymaz. Bir Eskimo köpeğinden sıcak ortamları sevmesi elbette beklenemez. Haliyle Amerikan Eskimo Köpeği’nin de sıcakla arası yoktur. Serin havaları daha çok sever. Tüyleri yoğun olduğu için aralara pire, kene gibi böcekler kaçabilir bu nedenle tüylerini sık sık kontrol etmenizde yarar olacaktır.

Amerikan Eskimo Köpeği’nde sık rastlanan hastalıklar

Amerikan Eskimo Köpeği’nde dikkat edilmesi gereken konulardan biri pireler. Bu cinsin pire alerjisi olabilir. Bu nedenle tüylerini dediğimiz gibi düzenli olarak kontrol etmenizde yarar olacaktır. Kalça displazisi hemen hemen her köpeğin yakalanma ihtimali olan sağlık sorunlarından. Bu durum Amerikan Eskimo Köpeği için de geçerlidir. Kilo almaya çok yatkın bir yapısı vardır. Bu nedenle beslenmesine özen gösterilmelidir. Genel olarak sağlıklı bir hayvandır sadece diş problemleri ile karşılaşma oranı yüksek ırklardandır, buna dikkat etmenizde yarar var.

Benzer Yazılar