Köpek Cinsleri
Bichon Frise Cinsi (Irkı) Köpek 20.11.2019

Bichon Frise (Bişon Fırays okunur) ilk olarak Barbet Su Spaniel’ı ve Poodle melezi olarak dünyaya geldi. Kökeni Fransa olan Bichon Frise’ın, Avrupa’nın Akdeniz Bölgesi’nden geldiği düşünülüyor. Aynı zamanda Bichon a Poil Frise ya da Bişon Çuha köpeği olarak da bilinir. Kıvırcık köpek manasına gelir. Toplamda 4 alt türü vardır. Bunlar Bichon Maltais (Maltese), Bichon Havanai (Havanese), Bichon Bolognais (Bolognese) ve Tenerife. Tenerife denmesinin nedeni, denizciler tarafından Tenerife adasında keşfedilmesidir bu nedenle Tenerife köpekleri olarak adlandırılırlar. Denizciler burada aldıkları köpekleri Avrupa’ya götürerek cinsin çoğalmasını ve tanınmasını sağlamıştır. Özellikle 14 ve 15. Yüzyıllarda İspanyol ve İtalyan kadınlarının gözdesi olmayı başardılar. Aynı zamanda soylular ve elit kesim tarafından da merak uyandırdılar. Hatta bir dönem öyle popüler oldular ki İspanya’da pek çok ressamın ilgisini çektiler ve tablolarına konu oldular. Fakat zaman ilerdikçe eski popülaritelerini kaybettiler, sıradan bir köpek haline geldiler. Öyle ki 1.Dünya Savaşı sırasında neredeyse türleri yok olma tehlikesi ile karşılaştı. 1900’lü yıllara gelindiğinde ise Fransız üreticiler tarafından Bichon Frise’lar yeniden ilgi çekmeye başladı. Son olarak Fransızlar Bichon a poil Frise olarak köpeği resmi olarak adlandırdılar. Bichon a poil Frise Fransızca’da “kıvırcık paltolu Bichon” anlamına geliyor. Sonra bu isim daha da kısaltılarak günümüzde Bichon Frise olarak isimlendirildi. Fransız Kennel Kulubü 1934 yılında türü kabul etti ve kayıtlarına aldı. Türü neredeyse yok olma tehlikesi ile yüzyüze gelmişken, onların yeniden canlanmasına neden olarak oyunbazlıkları ve sokak hokkabazlarına eşlik etmeleri görülüyor. Sıra dışı görüntüleri ve oyunculuk yetenekleri ile Bichon Frise’lar günümüzün popüler köpeklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bichon Frise fiziksel özellikleri

Yapılan farklı tıraşlar ile balon gibi bir kafaya sahip olabilir. Bu cinsin tüy tıraşı özellikle farklı olur. Sıradan köpek tıraşlarının aksine şekil vermeye müsaittir. Tıpkı Pomerian Boo’larda olduğu gibi. Yumuşak ve ipeksi bir alt kürke sahiptir. Dış kürkü kıvırcık yapıdadır. Çift kürkü vardır ve tam anlamıyla bir tüy yumağı benzetmesi yapabiliriz. Tüyleri yumuşaktır. En çok rastlanan Bichon Frise rengi beyazdır. Ancak bazı yerlerde gri ya da sütlü kahve renginde tüyler de olabilir. Boyutları nedeniyle oyuncak türü süs köpekleri sınıfındadır. Bichon Frise’ı diğer köpeklerden ayıran özelliklerinden biri bukleli ve kıvırcık olarak göze çarpan tüyleridir. Bu tüyler aynı zamanda kar beyazıdır. Kürklerinin uzunluğu yaklaşık 10 cm’i bulabilir. Kabarık olan tüyleri ipek yumuşaklığındadır. Kuyruğu, kulakları, ağzı ve vücudu orantılı bir köpektir. Boyunları uzun ve kafaları yuvarlak yapıdadır. Zaten hali hazırda doğuştan yuvarlak olan kafasına uygun bir tıraş yapıldığında tamamen yuvarlak bir yumak çıkar karşımıza. Kulakları tüylerle kaplıdır ve sarkıktır. Güçlü bir çenesi vardır. Dudakları siyah renklidir. Patileri yuvarlak, tırnakları siyahtır. Kuyruğu arkadan kıvırcıklaşır. Gözlerinin etrafında koyu halkaları vardır. Burunları da aynı şekilde koyu renktedir. Küçük boy ırk türüne girer. Yükseklikleri erkeklerde 20-30 cm aralığındadır, dişiler 1-2 cm daha az olabilir. Ağırlıkları hem dişilerde hem erkelerde ortalama 5 kilo civarındadır. Ortalama ömürleri uzundur, 17 yılı bulabilir.

Bichon Frise karakter özellikleri

Karşımızda cesur, zeki, duygulu ama en çok da “iyi huylu” bir köpek cinsi var. Zaten karşıdan suratına baktığınızda ne kadar iyi huyu olduğunu anlarısınız. Elbette istisnalar olabilir, tür de kendi içinde farklı karakterlere ayrılabilir ancak genel olarak iyi huylu bir köpektir diyebiliriz. Diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Sosyal köpektirler, bağımsız huyları da vardır. Ailenin bir parçası olmaktan mutlu olurlar ve aileyle vakit geçirmeyi severler. Apartman hayatı için uygundur tabi ona yeterli egzersiz imkanı sağlarsanız. Yeni insanlarla tanışma konusunda isteklidirler. Havlama eğilimleri yüksektir. Kedilerle araları iyidir. Oyun oynamak Bichon Frise’ların vazgeçilmezidir. Hayat dolu bir yapıları vardır ve arkadaşlık etmeyi severler. Genel olarak anlaşması kolay bir ırktır ve mutlu bir yapıları vardır.

Bichon Frise eğitimi

Çok akıllı hayvanlardır. Bu nedenle eğitimlerinde de zorluk çekmezsiniz. Hareketli yapıları vardır. Erkekleri eğitmek daha kolaydır. Ev eğitiminde biraz zorlansanız da sonrasında alışacaktır. İnatçılık, ters gitme, küsme vb. gibi hassas huyları olmadığından istikrarlı bir eğitimle ona istediklerinizi yaptırabilirsiniz.

Bichon Frise bakımı

O güzel ipeksi ve yumuşacık tüylere ulaşmak çok kolay değildir elbette. Bunun için zaman ve sabır gerekir. Tüyleri bıkmadan, usanmadan her iki günde bir fırçalanmalıdır aksi halde kıtık olabilir ve açması zor olur. Tarama işlemini hafifçe yapmalısınız, tüylerine zarar vermeden. Ayak ve kulak tüylerini ara sıra kırpmanızda yarar olabilir. Tüyleri hipoalerjeniktir aynı zamanda bu kadar tüylü olmasına rağmen tüy dökmez. Köpek sahiplenmek istiyor ancak alerjinizden çekiniyorsanız, Bichon Frise’ın alerjisi olanlar için iyi bir seçim olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu arada Bichon Frise’ı ayda 1 yıkamanız yeterli olacaktır.

Bichon Frise’larda sık görülen hastalıklar

Ciddi sağlık problemleri yoktur. Genel olarak sağlıklı bir ırktır. Genelde ölüm nedenleri yaşlılığa bağlı sorunlar olabilir. Yanı sıra kanser ya da birtakım hematolojik sorunlar görülebilir. Genel olarak baktığımızda hem uzun ömürlü hem sağlıklı köpeklerdir. İlk kez köpek besleyecekler için hem sağlık bakımından hem de huy bakımından uygun bir köpek türüdür diyebiliriz.

Benzer Yazılar