Köpek Cinsleri
Alman Mastifi (Danua) Cinsi Köpek 18.11.2019

Karşımızda kocaman bir dev var desek yeridir. İri cüssesi, karakterli duruşu ve asaletiyle oldukça ilgi çeken bir ırk. Great Dane, Alman Mastiff, Granddanois, Gentle Giant ya da Dane olarak da bilinir. Danua için dünyanın en uzun köpeklerindendir desek yeridir. Aslında yaban domuzuna karşı üretildiler ancak hızları, korkusuzlukları, asil görüntüleriyle yaban domuzu avcısından çok daha fazlasılar. Dünyanın en uzun köpeği olan Gibson da bir Danua’dır. Kökenlerinin Antik Yunan’a dayandığı söylenir. Hatta bazı kaynaklarda Antik Yunan’a ait çok eski bir para üzerinde Danua’ya benzeyen bir köpek resmedilmiş. Danua’lar tüy renklerine göre sınıflara ayrılır, bu renkleri yazımızın ilerleyen kısımlarında paylaşacağız. Bu cinslerin özellikleri aynıdır sadece tüyleri değişiktir. Köpeklerin Apollo’su olarak bilinirler. Özellikle Almanya’da ayı ve yaban domuzu avında kullanılır. İrlanda tazısı ile çaprazlanmalarındaki amaç bugünkü asil Danua’nın oluşumuydu. Çünkü büyük ve zarif bir köpek elde edilmek isteniyordu. İngilizce’de Büyük Danimarkalı anlamına gelen Great Dane’nin aslında Danimarka ile bir bağlantısı yoktur ancak neden bu ismi aldığı merak konusudur. Alman Mastifi olarak da geçer bazı kaynaklarda.

Danua fiziksel özellikleri

Güç, asalet, zerafet kelimelerinin birleşimi olarak karşımıza çıkar. Dik ve keskin alın çıkıntısı, iri burun delikleri, dar ve uzun bir kafa yapısı ile farklı bir görünümü vardır. Onu diğer ırklardan ayıran en önemli özelliklerinden biri uzun boynun kavisli ve adaleli yapısıdır. Ön bacakları yere dik basar ve özellikle baldırları adalelidir. Danua’ların kuyrukları orta uzunluktadır. Dişleri makas ısırışı ile kapanır, dişleri beyazdır. Açık kahve, çizgili, siyah, siyah beyaz ya da mavimsi gri olabilirler. Siyah Danua parlak tüyleri ile bilinirler. Siyah Danua’lar koyu renkli gözlere sahipken siyah-beyaz olanlar açık renkli göze sahip olabilirler. Büyüklüğü ve kilosu ile dünyanın en iri köpeklerindendir. Erkeklerde yükseklik 76-85 cm iken dişilerde 71-81 cm olabilir. Ağırlık olarak erkeklerde 70 kiloya kadar çıkabilir, dişilerde ise ortalama 45-59 kg aralığındadır. Ortalama ömürleri 10 yıl civarıdır.

Danua karakter özellikleri

Bu kadar iri bir cüsseye, bu kadar dev bir bedene biraz farklı bir karakteri vardır diye düşünsek de işin aslında çok masum bir ırk yatıyor. Ev hayvanları, köpekler ve çocuklarla gayet iyi anlaşırlar. Yabancılara temkinli davranırlar ama yine de arkadaş canlısı bir ırktır. İnsanları sever ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Çok fazla havlama eğilimi yoktur. Sadece gerektiğinde, tehlike sezdiğinde saldırganlaşabilir. İyi bir bekçi köpeğidir ki zaten bu dev pet arkadaşı görenin yaklaşacağını pek sanmayız. Herkesi sever ve insan içinde olmaktan hoşlanır. Kontrolü elden bırakmaz ve sorumluluk sahibidir. Cesur ve sadık bir yapısı vardır. Köpeklerle genel olarak iyi anlaşır dedik fakat bazı türlerinde köpeklerle anlaşmada sıkıntı olabilir. Bol bol hareket etmeyi sever bu nedenle egzersiz önemlidir. Böyle bir devi apartmanda beslemek isterseniz bu bir sorun teşkil etmeyecektir ancak gerekli egzersizlerini yaptırırsanız elbette. Küçük yaşlarda sosyalleşmesine yarar var aksi halde biraz mesafeli olabilir.

Danua bakımı

Kauçuk bir fırçayla tüy dökme dönemimde fırçalamanız iyi olacaktır. Düzenli bir beslenme ihtiyaçları vardır. Egzersizi severler ancak aşırısından kaçının. Kalça çıkığı gibi bazı kemiksel sağlık sorunları görülebilir. Aşırı tüy dökmezler. Banyo ihtiyaçları pek yoktur, tırnaklarını düzenli kesmeniz önerilir.

Danua beslenmesi

Özellikle bebeklik döneminde her bakımdan güçlü mamalarla beslemeniz önerilir. Yemek artıkları sindirim sistemini olumsuz etkiler. Özellikle pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kaçınmanızda yarar var. Köpekler için üretilen bisküvileri ya da kuru mama taneciklerini ödül maması olarak kullanabilirsiniz.

Danua eğitimi

Erken yaşta sosyalleşmeleri önemlidir. Danua’lar arkadaş canlısı köpeklerdir ve sahiplerini mutlu etmeyi severler. Çok sert davranmanızda hoşlanmaz ancak disiplinli bir eğitime ihtiyaç duyar. İtaat eğitimi önemlidir.

Danua’larda sık görülen hastalıklar

Danua’lar kalça displazi, kalp hastalığı ya da kuyruk yaralanmalarına eğilimlidir. Egzersiz Danua’lar için önemlidir özellikle yürüyüşleri severler. Ancak dikkat edilmesi gereken konulardan biri 1 yaşını doldurmayan Danua’lara koşu yaptırılmaması.

Benzer Yazılar