Köpek Cinsleri
Shar Pei Cinsi (Irkı) Köpek 22.11.2019

Söze nereden başlasak bilemedik. Buruşuk bir surat, sevimlilik abidesi, lokum gözler ve mutlu olmasına rağmen üzgün duran dramatik bir yüz. Shar Pei (şar pey okunur) cinsi için dış görünüş ile başlamadan edemedik söze. Çünkü bakanı bir daha baktıracak kadar sevimli ve bol kırışıklı bir köpek. Aslında bu kadar çekici fiziksel özelliklere ve insanda “al ve sev” dürtüsü uyandırmasına rağmen bir dönem neredeyse nesi tükenme noktasına bile geldi. En başından başlayalım, durun. Shar Pei’lerin atası tam olarak bilinmiyor öncelikle bu bilgiyi verelim. Chow Chow ile benzerlik gösterdiği için akraba oldukları düşünülüyor ancak kesin bilgi değil. Tarihi eşyaların üzerlerindeki resimler resimler Han Hanedanı dönemine kadar gidiyor. Çin dövüş köpeği olarak bilinir ve takma adı Altın Aslan’dır. Mavi siyah dili vardır ki zaten Chow Chow ile bu benzerliklerinden dolayı akraba oldukları söylenir. Shar Pei, tarihler boyu bekçi, av, dövüş vb. gibi görevlerde bulundular. Ta ki Kominist Devrimi’ne kadar. Bu devrimde pek çok şey yaşandı. Sonralarda Shar Pei’ler Amerika’ya götürüldü ve şu an ki halini aldı. İlerleye tarihlerde dünyanın ender bulunan köpeği olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. O günden beri de hayatımızda tüm kırışıklığı ile yer alıyor. Bu kadar kırışıklıktan bahsetmişken isterseniz fiziksel özellikleri ile devam edelim.

Shar Pei fiziksel özellikleri

İri kafalı ve bol kırışıklığı olan bir cins var karşımızda. İri kafalı olanlarının yanı sıra nispeten daha küçük kafalı ve sıkı derili olan türlerini de görebiliriz ancak genel olarak iri kafalı ve kırışıktır. İki kürk tipine sahiptir. At tüylü olan ve fırça tüylü olan. At tüylü olana rastlamak zor ki zaten ırk artık Guinness Rekorlar Kitabı’na bile geçmiş ender bulunan köpektir diye… Az rastlanan at tüylü Shar Pei ele sert gelir ve diken gibi bir yapısı vardır. Fırça tüy olanı ise daha uzun tüylüdür ve ötekine oranla çok daha yumuşaktır. At tüylü olanlar aynı zamanda kırçıllı ve kısadır. Kırmızı, krem, mavi ve siyah renklerde olabilirler. Kulakları küçüktür ve öne doğru düşer. Geniş yanakları vardır. Gövdesi kare şeklindedir. Yavrular küçükken daha kırışıktır, büyüdükçe derisi biraz daha açılır. Yaşlandığı zaman ise kırışıklık çok azaları hatta bazılarında olmaz bile. Irk orta boy sınıfına dahildir. Erkeklerde yükseklikleri 47-58 cm aralığında görülebilir, dişilerde ise 46-56 cm civarı olabilir. Kilo olarak genellikle 25 kiloya kadar çıkabilirler, en düşük ağırlık için de 17-18 kg diyebiliriz. Ortalama 10 yıl civarı yaşarlar.

Shar Pei’ler neden bu kadar kırışıktır?

Köpek ırkları ile alakalı merak edilen sorular vardır. Mesela teacup Yorkie’ler neden büyümüyor, Çin Aslanları’nın dili neden koyu mor gibi. Bu sorulara ek olarak Shar Pei görünce insanın aklına bu türün neden bu kadar kırışık olduğu sorusu geliyor olabilir. Neticede bir köpek ırkı, nasıl bu kadar diğer türlerinden farklı olabiliyor ki? İşte bu farkın nedeni çok basit aslında. Bir araştırma yapılmış. Bu araştırmaya göre Shar Pei köpeklerinin kırış kırış olmasının nedeninin kalıtsal bir hastalık olan mukinosiz’e dayandığı görülmüş. Bu hastalıkta hiyalüronik asit birikimi oluyor ve sonuç olarak bu cinsin görenlerde gülümseme yaratan kırışıklıkları ortaya çıkıyor. Henüz kanıtlanmış bir şey olmasa da bu yönde güçlü araştırmalar yapılıyor.

Shar Pei karakter özellikleri

Geldik bu sevimli pet arkadaşımızın karakter özelliklerine. Bir kere öncelikli olarak söylememiz gerekir ki sahibine oldukça sadık bir köpek cinsidir. Oyun oynamayı seven aktif bir yapıdadır. Ailesi ile ilişkileri çok iyidir hatta onlara hemen bağlanır. Yabancılara karşı saldırganlığı yoktur ancak ilk karşılaştığı birine havlayarak tepki verebilir. Somurtkan ve mutsuz ifadesine karşın iyi huylu bir köpektir. Eğer bir pet arkadaş arıyorsanız size iyi bir dostluk verebilir. Ona patronun kim olduğunu erken yaşta öğretmeniz gerekir aksi halde size zorluk çıkarabilir. İnatçı bir yapısı vardır, sizinle dik gidebilir. Shar Pei’lerin ilginç özelliklerinden biri sudan hoşlanmıyor olmaları. Diğer köpeklerle arası limonidir ancak yavruyken sosyalleşirse bu sorun önemli ölçüde azalacaktır. Çok zeki bir köpekle karşı karşıya olduğumuzu da belirtmeden geçmeyelim. Bu arada sıcakla arası iyi değildir. Eğitim konusunda sıkıntı yaşamazsınız genelde, kolay anlar ve uygular. Ancak inatçı yapısı gereği sizi biraz zorlayabilir, disiplinli bir eğitime ihtiyaç duyar. Bu nedenle sert olmayan ancak disiplinli bir tutumda olmanız iyi olacaktır.

Shar Pei bakımı

Kaşıntı ve tahriş görülebilir, malum boğumlardan sebep. Bu nedenle derisini sık sık kontrol etmenizde yarar var. Düzenli bir şekilde temizlemelisiniz. Tüylerini haftada bir taramanız yeterli olacaktır. Apartmanda da dışarıda da beslenebilir uygun koşullar var ise.

Shar Pei egzersiz ihtiyacı

Shar Pei’lerin egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Günlük olarak oyunlar oynamalı, yürüyüşler yaptırılmalıdır. Sıcak günlerde zorlayıcı hareketler yaptırmamanız önemli ki belirttiğimiz gibi sıcak havalarla araları hiç iyi değildir. Serin ortamlar onlar için idealdir. Eğer yeterli egzersiz yaptır ve enerjini atmasını sağlarsanız apartman hayatına da uyum sağlayacaktır.

Shar Pei sık görülen hastalıklar

Kırışıklıkları bazı enfeksiyon ve alerjilere neden olabilir. Bu nedenle deri bakımı önemlidir. Deri hastalıklarının yanı sıra böbrek rahatsızlıkları ve tümör de görülebilir. Hepsinde bunlar görülecek diye bir kural yoktur elbette ancak erken teşhis her canlıda hayat kurtarır. Bu nedenle düzenli olarak köpeğinizi kontrol etmeli ve olası bir belirtide ne yapılması gerektiği ile ilgili veteriner hekiminizle iletişim kurmanız önerilir.

Benzer Yazılar