Köpek Cinsleri
Beagle Cinsi (Irkı) Köpek 14.11.2019

Beagle (bigıl okunur) köpek cinsi desek belki aklınızda canlanamayabilir ancak Snoopy desek bir çoğumuz aşina olabilir. Tembelliği ile bilinen ve mavi kulübesinin üstünde uyuması ile meşhur çizgi karakter Snoopy, Beagle’dan ilham alınarak tasarlanan bir karakterdir. Ancak elbette Snoopy kadar uykucu değildir. Hatta karakter özellikleri ile Snoopy ve Beagle birbirinden ayrılır. Karakter özelliklerine geçmeden önce ırkın tarihinden bahsedelim biraz. 2 bin yılı aşkın süredir hayatımızda varlığını sürdürür. İngiliz av köpeği olarak bilinir. Tam bir tavşan avcısıdır. Enteresan bir isim hikayesi vardır. Tarihi Antik Yunan’a dayanır. Önceleri bu orta boy ırk yabani tavşan ve geyiklerin avlarında kullanılırdı fakat zamanla evcilleştirildi ve insanların ona olan ilgisinin de artmasıyla evde beslenen köpeklerden biri oldu. Beagle cinsi köpekler, daha hızlı ve seri hareket edebilecek yetiyi kazanması için tazılarla çiftleştirilmiş ve melez bir ırk doğmuş. Rivayete göre nesli tükenen Talbot tazısı, aslında Beagle’ın atası olarak kabul ediliyor. İlginç bir isim hikayesi olduğundan söz etmiştik. Av köpeğinin İngilizce ismi Beagle, İrlandaca’da küçük anlamına gelen beag kelimesinden türüyor. Bazı uzmanlara göre ise Tazıların ve av köpeklerinin avlanırken çıkardıkları sese ithafen Fransızca bir terim olan begeule kelimesinden türediği iddia edilir. Tam net bir kaynak olmasa da söylenenler bu şekildedir. Beagle zamanla ünlenir, hatta bazı filmlere konu bile olur. Meşhur Like Cats & Dogs (Kediler ve Köpekler) filmindeki köpek de bir Beagle’dır.

Beagle fiziksel özellikleri

Özellikle yavruyken yanında hiçbir şey yapmadan durmakta zorlanabilirsiniz. Aşırı sevimli suratı ve sevecenliği ile kalbinizi fethetmek üzere dünyaya gelmiştir adeta! Erkeklerde toplam yükseklik 36-43 cm iken dişilerde 33-40 cm aralığındadır. Kilo ise erkek ve dişilerde ortalama 9-11 kg civarıdır. Sağlam bünyeli bir ırktır. Bakımı kolay, yumuşak ve kısa tüylü bir kürkü vardır. Tüylerinin genelde 3 rengi olur; kızıl ve beyaz, turuncu ve beyaz, sarı ve beyaz. En sık gördüğümüz kızıl ve beyaz olanıdır. Ayakları oldukça güçlüdür. Burnu siyahtır ve burun delikleri iridir. Geniş kulakları vardır ve kulaklar sarkık formdadır. Ağız yapıları karedir. Hafif kıvrımlı tatlı kuyrukları vardır. Tüyleri kaygan yapıdadır ve yumuşaktır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.

Beagle karakter özellikleri

Beagle için herkesi seven, tatlı ve hayat dolu bir köpektir diyebiliriz. Kuyruğunu genelde sallar çünkü genelde mutlu bir köpektir. Sosyaldir aynı zamanda akıllı ve cesur köpeklerdir. Sevecen ve sakin bir köpektir. Çocuklarla arası iyidir. Bir sürünün içinde yaşamaya uygun olarak yetiştirildikleri için, etrafında insanlar varken rahatsız olmazlar. Hatta insan içinde olmayı, diğer hayvanlarla bir arada olmayı severler. Genelde sessizdirler ancak yalnız bırakıldıklarında eşyalara zarar verebilirler. Her türlü yaşam standardına kolayca uyum sağlarlar. Yavruyken biraz yaramaz olduklarını belirtmeden geçmeyelim ama zaten her yavru köpek yaramazdır malum büyüme çağı. Her ne kadar mutlu ve sevgi dolu olsalar da içten içe utangaç da bir yapıları vardır. Saldırganlık özelliği barındırmazlar sadece bazen yabancılara karşı mesafeli olabilirler. İyi birer bekçi köpeğidir diyebiliriz. Sahibine karşı itaatkardır ancak bazen eğitilmesi zor olabilir. Koku alma konusunda mükemmeldir bazen narkotik köpeği olarak da kullanılır. Koku aldı mı mutlaka takip eder. Enerjileri yüksektir, apartman hayatına uygundur ancak egzersiz düzenli yaptırılmalıdır. Her zaman yürüyüş ve oyuna hazırdırlar. Dikkat konusunda kimse patilerine su dökemez. Kavga sırasında kesik kesik havlarlar genelde havlama eğilimleri yoktur.

Beagle bakımı

Tüyleri yağmur ve rüzgâr geçirmez. Beyaz, siyah ya da kahverengi yaygın olarak görülen tüy renkleridir. Bunun yanında beyaz-sarı, turuncu ve kırmızı karışımı bir renk de olabilirler. Kısa tüylerinin bakımı kolaydır. İhtiyaç duyuldukça köpek şampuanı ile yıkanır ve sonra taranır. Her hafta düzenli olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar ve kulak temizliği önemli bir detaydır. Kulaklarını nemli bir bez ile silebilirsiniz.

Beagle beslenmesi

Beslenmesi en kolay köpeklerdendir. Zaten itaatkâr ve eğitime elverişli köpeklerdir bu nedenle ne eğitiminde ne beslenmesinde bir sorun yaşamazsınız. Yemek artıkları verilmesi önerilmez. Yavruyken vitaminli mamalarla beslemeniz, kemik gelişimi için iyi olacaktır. Beslenme şekli, köpeğinizin yaşına ve sağlığına göre değişir. Bu nedenle uygun besleme koşulları için veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Beagle’larda sık rastlanan sağlık sorunları

Genellikle epilepsiye yatkın oldukları görülür. İlaç tedavisi ile hastalık kolayca kontrol altına alınabilir, bu sizi hiç korkutmasın. Hipotiroid ve cücelik gibi sorunlarla karşılaşmanız da olası. Kısa boylu olduklarından bazı diz ve eklem problemleri de görülebilir.

Benzer Yazılar