Köpek Cinsleri
Cane Corso Cinsi (Irkı) Köpek 06.11.2019

Sert görünümleri, parlak tüyleri, asil ve kendine güvenen duruşu ile adeta bir “görsel şölen” olarak tamamlayabileceğimiz bir ırk. Kökeni İtalya’ya dayanıyor. Eski Roma İmparatorluğu’na dayanan savaşçı bir ırk diyebiliriz. Cane Corso’nun büyük akrabası Napoliten Mastiff’tir. Roma ordusunda çeşitli görevlere yer aldı. Sonralarda Batı İmparatorluğu’nun dağılmaya başlamasıyla başka alanlarda da görevlendirildi. Domuz avı, çiftçilik, besi hayvanı gütme, çiftlik ve kümes koruması gibi görevlerde kullanıldı. Yaradılışından gelen en büyük özelliği korumacı olması. Bu nedenle hep koruma köpeği olarak kullanıldı. İtalya’nın kırsal kesimlerinde uzun yıllar yaşamlarına devam ettiler. Sonralarda İtalyan yarımadasının ve Sicilya’nın durmaksızın istilası ve birtakım sorunlar Cane Corso’ların soyunu ciddi anlamda azalttı. Öyle ki 20. Yüzyılın ortalarında bu tür neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 1970’li yıllarda Cane Corso hayranı olan bir grup İtalyan, türü kurtarmak için bir araya geldi. 1983 yılında Cane Corso Sevenler Topluluğu kuruldu ve ırk soyu tükenme tehlikesini atlatmış oldu. Hatta ilerleyen zamanlarda Avrupa’daki köpek şovlarında bile görücüye çıktı. İtalya tarihinde, geçmişte yapılan resim ve heykellerde Cane Corso’nun varlığını görebiliyoruz. Hatta güney İtalya’da Puglia, Lucania and Sannio’da bulunan tarihi eserlerde, bu ırka zamanında Cohors adının verildiği ortaya çıkmış. Cohors, İtalyanca’da bekçi, koruyucu olarak kullanılan bir kelime.

Cane Corso fiziksel özellikleri

Kuvvetli kas yapısı, adaleli vücudu ve duruşu ile dikkat çeken köpeklerdendir. Atalarının Mastiff ırkı olduğun düşünürsek köpeğin dikkat çekici olmasının nedeni de ortada! Kuvvetli, çevik ve dayanıklı bir ırktır.  Aynı zamanda asalet de vardır. Kas ve kemik yapısı oldukça gelişmiştir. Kaşları ve alın kemik boşluğu şişkindir. Vücudu güçlü ve çok kaslıdır bunun yanında derisi de kalındır. Ayak ve tırnakları koyu renktir, tüyleri ise kısadır. Şeffaf, parlak, sert ve yapışık tüyleri aynı zamanda çok sıktır. Kısa, yoğun ve bir o kadar dinamik tüyleri vardır. Cane Corso tüy renkleri siyah, gri, taba ya da çizgili olabilir. Ağızları siyah ya da gri olabilir buna karşın göğsünde, ayaklarında siyah ve gri lekeler de görülebilir. Çok tüy döken bir hayvan değildir. Çok tarama gerektirmez. Ara sıra ölü kılların giderilmesi için fırçalanabilir.

Cane Corso karakter özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en önemli özelliklerinden biri korumacı tarafıdır. Çok yetenekli ve sahibine bağlıdır. İyi bir bekçi köpeğidir diyebiliriz. Eğitilmesi kolaydır bunun yanı sıra çabuk kızabilir, her zaman tetiktedir ve kendinden emindir. İnsanlarla fazla yüz göz olmaz. Agresif değildirler ancak iş korumaya geldiğinde aslan kesilebilirler. Acıya çok dayanıklı bir ırktır bu nedenle kavga anında engellenmeleri zordur ki Cane Corso’ların savaşçı bir ırk olduğunu söylemiştik. Refakatçi köpek olarak bilinen Cane Corso avlama iç güdüsüne de sahiptir. Sayıları çok az olduğu için dünyanın en pahalı köpeklerinden biridir. Güvenilir ve sadık kişiliği ile bilinir. Kendisini ailesine adar ve güçlü bağlar kurar. Nazik ve şefkatli bir yapıda olmasına rağmen korumacılık konusunda enteresan bir içgüdüye sahiptir. Dış görünüşü itibariyle çok saldırgan, kavgacı ve ısırma eğilimli köpekler gibi durabilirler ancak bu tamamen karşıdakine bağlıdır. Yabancılara karşı nadir de olsa saldırganlık gösterebilirler. Ev yaşamına zorlanmadan uyum sağlar. İnsanların korunması gereken her anda Cane Corso görev başındadır. İtaat etmeyi öğrendikleri zaman yumuşak başlı olacaklardır. Yabancılara kuşkuyla yaklaşır ancak ailesine karşı bir o kadar kibardır.

Cane corso egzersiz ihtiyacı

Atletik bir yapıya sahiptir ve günlük enerjisini atması için egzersize ihtiyaç duyar. Uzun koşu ve yürüyüşlere dayanıklıdır. Apartmanda da beslenebilir ancak en uygun beslenme alanı çit ile çevrilmiş bir bahçedir. Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartmanda da beslenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu ırk yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Özellikle yoğun bir çalışma temponuz varsa doğru bir ırk seçimi olmayabilir.

Cane Corso bakımı nasıl olmalıdır?

Çok fazla tarama gerektirmediğini belirtmiştik. Küçük yaşlarda vereceğiniz eğitim önemlidir. Akıllı ve kolay eğitilebilir bir ırktır. Çabuk öğrenme kapasitesi vardır. Tuvalet eğitimi de daha kolaydır. Çok oyuna düşkün olduğu bilinmez ancak egzersiz ihtiyacı muhakkaktır. Beslenmesine dikkat edilmeli ve çok fazla beslenmemelidir çünkü kilo alma eğilimleri vardır ki bu onlar için tehlikedir.

Cane Corso’da sık rastlanılan hastalıklar

Kaliteli bir mama ile beslenmesi gerekir, bu ömrünü uzatmak ve kaliteli olması sağlamak için ilk adımdır çünkü Cane Corso’larda beslenme çok önemlidir. Ortalama yaşam süresi 10-11 yıldır. Düzenli veteriner kontrolü gerektirir. Genelde büyük köpeklerin çoğunda ortaya çıkan kemik ve eklem sorunları Cane Corso’nun da temel sağlık problemlerindendir.

Cane corso çocuklarla anlaşır mı?

Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmesi önemlidir. Sosyal olursa çocuklarla da iyi anlaşır. Çocukları da elbette Cane Corso’ya karşı temkinli yetiştirmek gerekir. Örneğin yemek yerken müdahale edilmesinden hoşlanmayabilir. Bu nedenle ilk tanışmalarda ve ilk günlerde temkinli olmakta yarar olacaktır.

Benzer Yazılar