Kediler Hakkında Bilgi
Kediler için Zararlı Yiyecekler Nelerdir? 26.10.2020

Hayvan severler için pet arkadaşının sağlıklı olması, hayvan bakımında en önde gelen maddedir. Kediler, kuşlar, köpekler gibi evcil hayvanlar evin bir ferdi konumundadır. Haliyle aşı takvimi, maması, yemesi, içmesi gibi konular da evin başlıca gündem maddesi. Özellikle evcil dostunun hasta olduğu zamanlarda onu sürekli gözetim altında tutup, bir lokma midesine bir şey gitse o günü mutlu geçiren hayvan severlerin sayısı da oldukça fazla. Konu mama olunca dikkat edilmesi gereken onlarca şey var. Bazen kedinizin mamasından sıkıldığını düşünebilir ve evdeki ürünlerle ona mama hazırlamak istediğiniz dönemler olabilir. Kedilerin de köpeklerin de canlarının her zaman mama çekmediği bir gerçek ancak bazı gıda seçimlerinde de dikkatli olmak gerekiyor. Peki, kediler için zararlı hatta zehirleyici boyutta olan o gıdalar hangileri?

Kediler için zararlı yiyecekler

Bazen kedinize kendi sofranızdan ufak ikramlarda bulunmak isteyebilirsiniz ya da arta kalan yiyecekleri kedinize vererek değerlendirmek de aklınızda geçiyor olabilir. Ancak bazı yiyeceklerin kediler için zehirli olabileceğini unutmamak gerekiyor. Şimdi gelin o zehirli yiyecekleri sıralayalım.

1 -  Soğan ve sarımsak türü gıdalar

Soğan, sarımsak, arpacık soğanı, yeşil soğan ve benzeri gıdalar kedinizin kırmızı kan hücrelerinde tahribata yol açabilir. Bu hücrelerdeki hasar, ileriki dönemde anemiye neden olabilir. Eğer çok fazla soğan türü yerse zehirleyici olabilir.

2 -  Çiğ et ve çiğ yumurta

Özellikle et, yumurta ya da kemik gibi çiğ gıdalar kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.  Kedilerde salmonella isimli bir hastalık türü vardır. Bu hastalık türü genelde besinlerin çiğ olarak tüketilmesinden kaynaklanır. Salmonella hastalığının belirtileri arasında kusma, ishal ya da halsizlik görülebilir. Bu nedenle çiğ gıdaları kedinizin beslenme programında uzak tutmanızda yarar var.

3 -   Çikolata

Çikolata kedilerin de köpeklerin de korkulu rüyası. Köpeklerin çikolata yemesi, direkt göz sağlıklarına etki eder ve körlüğe kadar ilerleyebilir. Bu etkiler daha ileri safhalarda ölümcül sonuçlar dahi doğurabilir. Benzer bir durum kediler için de geçerli. Çikolata kedilerde kusma ve ishale neden olabilir. Vücut ısısında yükselme ve kaslarında titreme görülebilir. Aynı zamanda anormal kalp ritmine ve nöbetlere de neden olabilir. İşin özü, çikolata kedi ve köpekler için ölümcül derecede zehirli bir gıdadır.

4 -  Süt ve süt ürünleri

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Hâlbuki çoğumuz evimizin önüne küçük bir kaba süt koyup içine ekmek doğrayabiliyoruz. Çünkü biliyoruz ki kediler sütü çok seviyor. Ancak konu yetişkin kediler olduğunda süt içmek zararlı olabilir. Kediler, sütteki laktozu sindirmekte zorlanabilirler. Bu durum hazımsızlığa yol açabilir. Sadece yavru kediler anne sütündeki laktoza maruz kalırlar. Ancak anne sütünü birkaç hafta boyunca içerler. Sindirim sistemleri yeniden laktozu kaldıramayabilir. Bu nedenle bazı kediler sütü tolere edemeyebilirler. Sütün kedilere zararına bakıldığında sindirim sorunlarının yaşanma ihtimalini görülüyor özetle.

5 -  Kuru üzüm

Kuru üzüm ya da yaş üzüm fark etmiyor. Az miktar dahi olsa kedi beslenmesinde kuru üzüm oldukça zararlı. Kediniz kuru üzüm yerse hastalanabilir ve hatta böbreklerine olumsuz etki edebilir. Kuru üzüm yedikten bir süre sonra kedilerde kusma görülebilir. Yanı sıra halsizlik, ishal ya da iştahsızlık gibi belirtiler de görülebilir.

6 -  Kemik

Eğer bir köpeğiniz varsa, kemik tam onun kalemidir. Ancak konu kedi olunca işler değişir. Kedilerin kemik tüketmesi zararlıdır çünkü boğazında yırtılmalara neden olabilir ya da daha da kötüsü kemik direkt boğazını tıkayabilir. Diyelim ki boğazından geçti ve bir şekilde mideye ulaşmayı başardı. Bu durumda bağırsaklarında ya da midesinde hasar bırakabilir. Özetle kemik, kediler için bir boğulma tehlikesi olabilir.

7 -  Karaciğer

Özellikle köpekler için ciğerin faydalı olduğunu biliriz. Aynı durum kediler için de geçerli. Ciğer pek çok besleyici öğe içerir. Demir, protein ve vitamin gibi maddeler bakımından oldukça zengindir. Kedilere ciğer vermek faydalıdır ancak burada önemli olan ölçüdür.  Eğer düzenli ve yüksek miktarda ciğer tüketirse bu durumda kedilerde a vitamini zehirlenmesi görülebilir. A vitamini zehirlenmesi neticesinde kemiklerde deformasyon görülebilir. İlerleyen dönemlerde ağır ve sancılara yol açabilir.

8 -  Çiğ hamur

Yazımızın başından beri çiğ gıdalarla ilgili bilgiler veriyoruz. Bu bilgilerden biri de çiğ hamur hakkında. Çiğ hamur, kabarması için maya içerir. Maya ise kedilerde karın şişliğine ve karın ağrısına neden olur. Kediler için ilerleyen aşamalarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

9 -  Bebek maması

Bebeğinize güvenle verdiğiniz mama, kediniz için zehirleyici bir etki oluşturabilir. Bunun en önemli nedeni içeriğindeki maddelerdir. Bu maddeler insanlar için faydalı ve besleyicidir. Ancak sadece insanlar için üretilmiştir. Bebek mamalarının bazılarında soğan tozu bulunabilir. Bu soğan tozu da kedinize zarar verecektir. Yukarıda soğan ve türevi gıdaların kedilere zararlarını açıklamıştık. En ufak bir soğan tuzu dahi kendinizde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

10 - Mantar

Kediler için zararlı yiyeceklerden bir diğeri de mantarlar. Mantar çeşitleri birçok kedi sahibi tarafından kedilerin menüsüne eklenir eklenmesine fakat işin aslı göründüğü gibi değildir. Kediler mantar tükettiğinde sindirim ve dolaşım sistemlerinde yanma görülebilir. Beraberinde kusma olabilir.

Son olarak arama motorlarında sıkça karşımıza çıkan bir sorunun yanıtı ile yapalım yazımızın finalini; kediler kekik yer mi? Araştırmalara göre kediler için toksik olmayan bir üründür. Fakat elbette her şeyin fazlası zarardır.

Önemli not: Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka veteriner hekiminize danışın. Bazı yiyeceklerin kedinize alerji yapma ihtimali olduğunu unutmayın. Bu nedenle rutin kontroller sırasında kediniz için hangi besinlerin uygun hangi besinlerin zehirli olabileceği konusunda veteriner hekiminizde bilgi almanızda yarar olacaktır.

Benzer Yazılar