Kediler Hakkında Bilgi
Kediler Neden Mırıldar? 10.10.2020

Stresli bir akşamın ardından sabah uyanıyorsunuz, akşamın stresi belki hala üzerinizde. Kafanızda sorular ve sorunlardan oluşan bir “sepet” var ve moral olarak çok da iyi durumda olduğunuz söylenemez. Kafanızdaki düşüncelerin sesini bastıran bir ses duyulur hemen yanı başınızdan. Bu aslında bir “titreşimli mırıldama” şeklinde de tanımlanabilir. Sevimli kediniz, sevgili dostunuz yanı başınızda sanki sizin stresinizi hissetmişçesine mırıldanıyordur. İşte o an mutluluk hormonlarınızın da devreye girmesiyle rahatlama alanına doğru geçiş yapıyorsunuz. Üstelik bu bir hikâye değil gerçeğin ta kendisi. Kedi mırıldamasının insanlar üzerinde olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalarda görüldü. Kediler neden mırıldar sorusuna geçmeden önce kedi mırıldamasının mucizelerinden bahsedelim mi biraz? Kedi mırıldamasının insan sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi var.

·         Daha düşük stres seviyesini sağlar

·         Daha kaliteli ve iyi bir uyku düzenine vesile olur

·         Kalp problemlerine olumlu etki eder

·         Kan basıncını dengeler

·         Enfeksiyon ile savaşta güç sağlar

·         Kemik ve kas sağlığının korunmasına faydalıdır

Yani işin özeti eğer bir kediniz varsa sağlık bakımından bir hayli şanslı sayılırsınız. Peki, gelelim o mır mır mır mır seslerinin hikâyesine… Kediler neden mırıldar sorusunun birden fazla yanıtı var aslında…

Kediler neden mırıldar?

Akla ilk gelen şüphesiz kedinizin mutlu olduğudur. Aslında bu bilgi bilinen ve doğru bir bilgidir ancak kedi mırıldamasının tek nedeni olarak mutluğu gösteremeyiz. Kediler aynı zamanda acı çektiklerinde ya da korktuklarında da mırıldar. Kedinizin stres altına olması da mırıldamasını tetikleyebilir. Kedi mırıldaması bir nevi “rahatlama” olarak da görülebilir. Eğer kediniz acı çekiyorsa ya da stres altındaysa mırıldayarak kendini bir bakıma telkin ediyor olabilir. Örneğin kediler doğum sırasında da mırıldar ki bunun nedenlerinden biri doğum sırasındaki acıyı azaltmak ve kendini telkin etmek olabilir. Uzmanlara göre kediler mırıldandığı zaman endorfin salınımı olabilir. Kediler yavruları ile iletişim sırasında da mırıldar. Aslında mırıldama, yavruları ile aralarında bir iletişim kurma şekli olabilir. Anneler mırıldanarak yavrularını rahatlatır ve onlara güven vererek korkmalarını engeller. Yukarıdaki satırlarda kedinizin hasta olması durumunda kendi acısını azaltmak için de mırıldandığından bahsetmiştik. Eğer kediniz halsiz, yorgun ve bitkinse, sürekli yatıyor ve tek düze bir şekilde durmadan mırıldanıyorsa bu durum bir şeylerin ters gittiğini işaret ediyor olabilir. Kedinizi bu durumda derhal veteriner hekiminize götürmenizde yarar olacaktır.

Kediler neden mırlar sorusunun yanıtına baktığımızda her durumda altında bir “güven ve telkin” yattığını görüyoruz. Kediler 25 ila 150 Hz arasındaki bir frekansta mırıldar bu nedenle mırıldama sırasında bir titreşim de olabilir. Bu durum kemik yoğunluğunun artmasına, hasarlı tendonların onarılmasına ve hatta bazı yaraların iyileşmesine dahi yardımcı olabilir.

Yavru kedi mırıldaması

Yazımızın finalini sevimli yavru kediler ile yapalım. Yavru kedilerin mırıldaması aslında bir nevi evin neşesidir. Yavru kedilerin mırıldaması mutluluğun işaretidir. Yeni doğmuş yavru bir kedi kendini rahat ve güvende hissediyorsa mırlar. Mırıldama yavru kediler için bir memnunluk göstergesidir diyebiliriz. Kediniz kendini size sevdirmek için de mırıldıyor olabilir. Sanırız bu sevimli isteği zevkle kabul edeceksinizdir!

Benzer Yazılar