Kediler Hakkında Bilgi
Kediler Tek Başına Evde Kalabilir mi? 07.06.2021

Biz tatile giderken kediler ne olacak?”, “Kediler tek başına korkar mı?”, “Kedimi evde bırakabilir miyim?”, “Kedim kaç gün yalnız kalabilir?”, “Kedimi 3 gün evde bıraktım”, “2 aylık kedi evde yalnız kalır mı?” ve benzeri gibi konular özellikle tatil mevsiminin gelmesiyle hayvan severlerin en merak ettiği ve endişe duyduğu sorulardır. Korona virüs pandemisi nedeniyle evlerimizde kalmak durumunda olsak da gereken kurallara uyarak bir iki gün şehir hayatından uzaklaşıp, sakinleşmek isteyebiliriz elbette. Ancak köpek ya da kedi sahiplerinin tatile çıkarken ilk düşündükleri şey nereye gitmek istediklerinden ziyade pet arkadaşlarını nasıl bırakacakları oluyor. Her ne kadar hayvan dostu oteller gittikçe yaygınlaşmaya başlamış olsa da gittiğiniz yerde bu tarz bir otel bulmanız zor olabilir. Kedinizi bırakacak bir yeriniz yoksa acaba evde tek kalabilir mi sorusu bir yandan beyninizi kurcalayabilir. Bugün kedileri evde yalnız bırakmak üzerine bir yazı derledik sizin için. Karar aşamasında belki yararı dokunur.

Biz tatile giderken kedi ne olacak?

Kediler evde yalnız kalabilirler çünkü zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirdikleri için çok fazla canları sıkılmayabilir. Ancak bu durum yalnızca 1-2 günlük mecburi seyahatler için geçerlidir. Kedinizi uzun süre evde yalnız bırakmanız ruhsal açıdan bazı yaralar açabilir. Kedinizin mamasını, suyunu değiştirmiş ve yeteri kadar çok koymuş olmanız yalnızca midesini doyurur; ruhsal anlamda aç kalırsa birtakım sorunlar oluşabilir. Kedinin karakteri de evde yalnız kalma süresini etkileyecektir. Bazı kedilerin yalnızlığa hiç tahammülü yoktur. Basit bir evden uzaklaşma bile onlar için büyük anlamlar taşıyabilir. Bu noktada en doğrusu veteriner hekiminize konuyu danışmak olacaktır. Kediler yer ve ortam değişiminden çabuk etkilenen canlılardır. Basit bir ev taşınması bile onlar için sorun olabilir. Bu nedenle kedinizin psikolojisi bozulabilir. Kedinizi çok uzun seyahatlere götürmek onu yıpratabilir. Seyahate çıkarken onu yanınızda götürmek istiyorsanız bu durumu da göz önünde bulundurmanızda yarar olacaktır. Kediler akıllı ve bir o kadar bağımsız hayvanlardır. Akıllı oldukları için evde yalnız kaldıklarına yemeklerini ve sularını bulabilirler hatta bazı kediler yalnızlığı sevebilir ve ev boşken kendini daha rahat ve özgür de hissedebilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi kedinizin karakteri, evde kalabilme durumunu etkileyecektir.

Kediler evde yalnız kalabilir mi?

Bazı kediler evde yalnız kalmaktan hoşlanabilir ve hatta siz yokken daha rahat edebilirler. Ancak tam tersi bazı kediler de kendilerini çok huzursuz hissederler ve bu huzursuzluğu size fazlasıyla yansıtırlar. Örneğin evden çıktınız, her şey normal. Ancak eve bir döndünüz ki kediniz tuvaletini yapmış, her yeri dağıtmış ve hatta mobilyalara zarar vermiş. Bu size apaçık bir uyarıdır. Yalnız kalması, kedinizin canını bir hayli sıkmıştır. Bu durumda kedinizi 1-2 gün değil 1-2 saat bile evde yalnız bırakmak sakıncalı olabilir. Bu davranışlardan birini yaptıysa, siz yokken evde çok canı sıkılmış demektir. Eğer kedinizi yalnız bırakmaya mecbursanız bu durumda ortamı onun hoşlanacağı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin geç gelecekseniz, kedinizin karanlıktan sıkılmaması için tuvaletin ışığını açık bırakabilirsiniz. En sevdiği oyuncakları gözünün önüne koyabilirsiniz. Kedileri 1-2 gün evde yalnız bırakmak, mama ve suyu oldukça çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. Hatta bazı görüşlere göre kedi evde 3 gün yalnız kalabilir. Ancak kedinizin karakter yapısı bu durumu doğrudan etkileyeceğinden siz yine de veteriner hekiminize danışarak hareket etseniz daha iyi olacaktır. Hayvan sahibi olmak yalnızca mamasından ve suyundan ibaret değildir, bütün halinde sorumluluktur. Eğer sık sık seyahat ediyorsanız ya da günün büyük bölümünü ev dışında geçiriyorsanız kedi ya da köpek sahiplenmeden önce bu durumu iyice tartmanızda yarar olacaktır. Aksi halde mutsuz olan sadece siz değil evdeki pet arkadaşınız olacaktır.

Evde yalnız kalabilen kediler

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi bir kedinin evde tek başına kalabilmesinde karakterinin büyük önemi vardır. Bazı kediler yalnızlığı sever ve maceraperest ruhları gereği evi tek başlarına keşfetmekten keyif alırlar. Ancak bazı kediler de tam tersi birkaç saat bile yalnız kalsalar evin altını üstüne getirmeyi başarabilirler. Genelleme yapamıyor olsak da bazı kediler evde yalnız kalmaya daha yatkın olabiliyor. Evde yalnız kalabilen kedi cinslerinden birkaç tanesi şunlardır; Ankara kedisi, Mavi Rus kedisi, Van kedisi, Amerikan Bobtail, Birman kedisi, Chincilla cinsi kediler evde yalnız kalmam potansiyeli yüksek olan kedi türlerindendir.

Benzer Yazılar