Kedi Cinsleri
Ankara Kedisi 19.12.2019

Dünyanın kabul gördüğü, herkesin bildiği ve hayranlıkla takip ettiği, bakmalara doyulmaz bir güzelliğin simgesi ve karşınızda Ankara kedisi. Tüylerinin güzelliği uzaktan dahi görülebilen sadece dış güzelliği ile değil huyuyla, suyuyla da insanda hayranlık bıraktıran bir kedi cinsi. En sevilen ve en beğenilen kedi türlerinden. Saraylarda yaşamış bir tür ki bu ihtişam ve asaletinden belli de oluyor zaten. Gözleri, tüyleri, karakteri ile bambaşka bir kedi Ankara kedisi. Anavatanı Anadolu’dur. Uzun tüylü bir kedi ırkı biliyorsunuz ve dahası uzun tüylü kedilerin de atası olarak kabul edilir. Zamanında saraylarda yaşamış, portreleri duvarları süslemiş Ankara kedisinin. Fakat yine uzun tüylü bir ırk olan İran kedisinin görülmesi ve yetiştirilmesi ile eski popülerliğini biraz yitirmiş. Ancak hala değeri biliniyor hala en güzel Türk kedisi türlerinden. Ankara kedisi, bir dönem ticaretin vazgeçilmez objelerindendi.

İlk defa kedi şovlarında göründü. Memleketi Ankara. Hatta Ankara’da milli miras olarak görülüyor. Bu nedenle ülkemizde varlığını saf olarak sürdürmeye devam ediyor. Eski adı Angora olarak biliniyor. İpeksi, zarif desenli ve uzun bir postu var. Yüzyıllardır değişikliğe hiç uğramadan yaşamını sürdürüyor. Sadece bir ev kedisi değil; Türkiye’nin köylerinde, kırsal alanlarında da dolaşıyor. Ankara kedisi Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak biliniyor.

Ankara kedisi fiziksel özellikleri

Uzun bir vücudu vardır aynı zamanda atletik yapıdadır. Uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. İnce, parlak ve tek tabakalıdır. Çene altında, karın bölgesinde ve kuyrukta kendini belli eder. Tüylerinin uzunluğu mevsime göre değişir. Örneğin ilkbaharda yaza hazırlanmak için tüy döker ve yerine kısa tüyler çıkarır. Uzun ince bacakları ve iri gözleri vardır. Kürkü sıcak havalarda kısalır ve incelir. Kış aylarında ise daha uzun ve yoğundur. Ankara kedisinin orijinal rengi beyazdır ancak 15’in üzerinde farklı renkte de görülebilir. Gözleri iki renkli olabilir tıpkı Van kedisi gibi. Van kedisi ile Ankara kedisi arasındaki farkı ilerleyen satırlarımızda paylaşacağız. Gözleri geniş ve badem şeklindedir. Bakır, mavi, altın, yeşil ya da ela olabilir. Kulakları geniş ve sivri uçludur. Orta boy bir burnu vardır. Ve elbette kuyrukları… Ankara kedisinde en dikkat çeken özelliklerden biri kuyruğudur. Uzun ömürlü ve sağlıklı kedi türlerindendir. Ortalama 15 yıl kadar yaşarlar. Erkek kediler dişilere oranla daha büyük olabilir. Parmaklarının arasında küçük tüyler vardır; patileri küçük ve yuvarlak yapıdadır.

Ankara kedisi ile Van kedisi arasındaki farklar nelerdir?

Baktığınızda aslında birbirine benzer özellikleri var. Ancak elbette kendi içinde farkları var. En belirgin farkları Ankara kedisinin gözleri badem şeklindedir, Van kedisinin ise yuvarlak yapıdadır. Her iki türde de çift renkli göz görülebilir. Çift gözlü olan Van kedisinin gözleri mavi-kehribar renktedir. Ankara kedisinin ise sarı-mavi, kehribar-mavi ya da ela-mavidir. Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine oranla genel olarak kısadır ve postu kalındır. Van kedisinin başında hafif lekeli tüyler görülür, Ankara kedisi ise bembeyazdır. Ankara kedisinin sivri ve üçgen şeklinde keskin yüz hatları vardır. Van kedisinin ise daha yuvarlak bir yapıdadır. Kulak bakımından da fark vardır. Van kedisinin kulakları daha geniştir. Aslına bakarsanız detaya indiğimizde pek çok fark görüyoruz ancak özellikle çift renkli gözleri nedeniyle sık sık karıştırılabiliyor.

Ankara kedisi karakter yapısı

Gelelim bu sevimlilik abidesinin karakter yapısına… Aktif ve çevik bir kedidir. Bitmek bilmeyen bir enerjisi vardır. Özellikle kalabalık aileler için idealdir. İnsanlarla arası iyidir, hepsiyle gayet iyi anlaşır. Diğer hayvanlarla da arası iyidir. Herkesle arkadaş olma potansiyeli vardır. İnteraktif oyunları sever. Zeki kedilerdir. Sahibine aşırı düşkünlüğü ile bilinir hatta evin içerisinde bile onu sürekli takip eder. Köpek dostu kediler sınıfındadır. Kedi ve köpeklerin arasının iyi olmadığı bilinse de Ankara kedisi köpeklerle de gayet güzel anlaşır. Yabancılarla sıcak bir etkileşimleri vardır. Kendini çekmez. Kendi kendiyle oynamayı pek sevmez genelde mutlaka karşısında biri olsun ister. İlgiden hoşlanır ancak aynı zamanda fazla ilgiden de bunalır. Karakter sahibi bir kedi türüdür, her şeyi zamanında ve ederi kadar sever. Fazla ilgi gösterdiğinizde kendini geri çekecek kadar da enteresan özelliktedir. Aile kedisi olarak tanımlanır. Çocuklu aileler için de idealdir.

Ankara kedisi bakımı

Tüyleri tek katmanlı olduğu için kolayca düğüm olmaz. Hemen de matlaşmaz. Ancak düzenli olarak tararsanız hem canlanır hem de daha sağlıklı gözükür. Ankara kedisinin bu kadar popüler olmasını sağlayan özelliklerinden birinin tüyleri olduğunu düşünürsek bu güzel kürke iyi bakmak gerekir. Çok sık yıkanmayı sevmezler. İki ayda bir yıkamanız yeterli olacaktır. Genelde sağlıklı kedilerdir. Ancak tek gözlü olan Ankara kedilerinin tek kulağı sağır olabilir. Sağır olmaları yaşam standartlarında herhangi bir düşüşe neden olmaz, kolayca hayata adapte olurlar. Ancak sağır olmaları durumunda ekstra dikkat ve özen gerekir tabi. Karaciğer ve özellikle deri hastalıklarına karşı yatkın bir bünyeleri vardır. Bu nedenle düzenli veteriner kontrolünde olması iyi olacaktır.

Benzer Yazılar