Kedi Cinsleri
Exotic Shorthair Cinsi (Irkı) Kedi 12.12.2019

Türkiye’de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip, ilginç yüz hatları ile insanda aşırı sevme güdüsünü alevlendiren, en sevimli patilerden biri bugün konuğumuz; Exotic Shorthair (egzotik şortheyir okunur) Exotic Shorthair görüp de sevmeden durabilen nadir insanlar var ki onlar da alerjisi olanlardır. Zira Exotic Shorthair’a karşı sakin kalmak bir hayli zor. Irkın fiziksel özelliklerinde bol bol mıncırma isteği duyacağız zaten de öncesinde kökenine dair bilgiler verelim. Biliyorsunuz fiziksel özelliklerinden önce kökenine uzanıp ırkı iyice tanıyoruz. Exotic Shorthair, İran kedilerinin bir türevi olarak karşımıza çıkıyor. İran kedilerinin daha kısa tüylü versiyonu olarak da isimlendirebiliriz.

İlk olarak 1950’li yıllarda karşımıza çıkıyor. American Shorthair ile İran kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktı. İran kedisi bazen American Shorthair ile bazen de Burmese ile çiftleştirildi. Bunun sonucunda da nur topu gibi bir Exotic Shorthair doğdu. Aslında bu ırkın uzun tüylü olanı da var ancak yine da İran kedisi kadar uzun değil. Bu arada Exotic Shorthair’in anlamı egzotik kısatüy demektir bunu da dip not verelim. Uzun tüylü olanlarına da Longhaired Exotic deniyor yanı uzun tüylü egzotik. Exotic Shorthair kedisinin üretmedeki amaç gümüş renge sahip bir British Shorthair cinsi kedi yaratmaktı aslında. Ancak beklenenin tam tersi oldu; doğan yavrular daha çok İran kedilerine benzedi. Basık suratlı bu kediler o kadar dikkat çekti ki ayrı bir tür olarak dünden bugüne hayatımızda yerini aldı. Exotic Shorthair 1967 yılında CFA tarafından tescillendi. Artık çoğu evde, ülkemizde de dahil Exotic Shorthair kedisine rastlamak mümkün. Basık surat demişken, fiziksel özelliklerine geçelim mi?

Exotic Shorthair kedisi fiziksel özellikleri

Orta irilikte bir kedi türüdür. Güçlü bir kemik yapısı vardır. Göğüs kısmı vücuduna oranla daha büyük yapıdadır. Vücudu kısadır. Küçük kulakları vardır. Kuyruğu ise kısadır, kemikleri kalındır. Gözleri en ilgi çeken yerlerinden biri çünkü kocaman ve yuvarlak. Kafası da pek küçük sayılmaz. Yüzü dümdüzdür, basık ifade de buradan gelir zaten. Bunu sivri değildir her şeyi ile sempati yüklü bir kedidir yani. Zaten kendi oyuncağa benzer, bu nedenle tüylerinin pelüş gibi olmasına şaşırmıyoruz elbette. Yumuşak bir tüy yapısı vardır bu arada epey de gürdür. Yanakları dolgundur sanki ağızlarına bir lokma bir şey atmış gibi kalabalıktır hatta. Tüy renkleri beyaz, mavi, siyah, çikolata, leylak, duman, tekir, gölgeli ve iki renkli olarak görülebilir. Göz rengi mavi, altın sarısı, turuncu ve bakır tonlarda görülebilir. Ortalamam ağırlığı 3 ila 7 arasındadır. Bu arada 15 yıl kadar da yaşarlar, eğer bir sağlık sorunları olmazsa.

Exotic Shorthair kedisi karakter özellikleri

Geldik en heyecanlı kısma. Bir kedi düşünün ki dünya umurunda olmasın. Kafalarına hiçbir şeyi takmazlar. Etraf gürültülü müymüş, kalabalık mıymış, dağınık mıymış, toplu muymuş hiç umurunda olmaz… Varsa yoksa harekettir onun işi gücü. Oyun oynamayı sever, sakin bir yaşam ona göre değildir. Kucakta durmayı sever, kucağınızdan indirince de oynamaya hazırdır muhtemelen. Güneş vurmuş bir köşede sakin sakin uyurken birden gelen komut ile fırlayıp oyun oynamaya ve şımarmaya başlayabilir. Güçlü bir karakter yapıları vardır. Bazı türlerinde hareketliliğin aksine sakinlik de görülebilir.

Uysal ve sakin bir tavrı olabilir. Miyavlamaları kendine hastır ve mırmırları bile asildir. İlgi odağı olmayı severler. Sahiplerinin peşini bırakmazlar ve dikkat çekmeyi severler. Gözler üzerlerinde oldu mu onlardan mutlusu yoktur. Sadece bakışları ile bile sizden ne istediğini anlayabilirsiniz. Zekasını çok etkili kullanan kedi türlerindendir. Düzenli ilgi bekledikleri için sık sık seyahat ediyorsanız ya da çalışma saatleriniz uzun ise pek tavsiye edilmez. Evde durup siz gelene kadar evi duman eder diyemeyiz ancak yalnız kalmaktan pek hoşlanmadıkları da aşikâr. Tüyleri dökülür. Yani pırıl pırıl bir kedidir diyemeyiz. Eğer koltukta ya da üstünüzde başınızda kedi tüyünden rahatsız oluyorsanız baştan bunu bilmenizde yarar var.

Exotic Shorthair bakımı

Exotic Shorthair kedisi diğer kedi ırklarına nazaran biraz daha bakım ister. Tüyleri özellikle… Haftada birkaç kez taranması gerekir. Aksi halde topak oluşabilir. Genelde kediler için çok fazla yıkanma durumu söz konusu olmaz. Ancak Exotic Shorthair için aylık olarak banyo yaptırmanız önerilebilir. Bu konuda veterineriniz sizi yönlendirecektir. Banyodan sonra iyice kuruladığınıza emin olmanız gerekir. Saç kurutma makinesinin derecesini düşürerek kedinizi kurutabilirsiniz. Formunu koruması bakımından beslenmesi önemlidir. Egzersiz ve beslenme programını daha yavruyken netleştirmenizde yarar var. Gözleri akan kedilerdir. Yüzü de düz olduğu için kalıntılar birikebilir. Bu nedenle nemli ve yumuşak bir bezle yüzünün silinmesi gerekir. Sağlıklı ve güçlü bir kedidir. Poliskistik böbrek hastalığı problemi nadiren de olsa görülebilir. Ancak dediğimiz gibi genel anlamda sağlıklı ve dayanıklı kedilerdir.

Benzer Yazılar