Kedi Cinsleri
Ocicat Cinsi (Irkı) Kedi 16.12.2019

Aslına bakarsanız dış görünüş itibari ile oldukça vahşi gözüküyor. Vahşiliği de leoparı andıran kürkünden sebep tabi. Karşımızda minik bir leopar var. Neyse ki huyu suyu leopar vahşiliğinde değil. Birkaç ırkın bir araya gelmesi ile oluşuyor Ocicat. Bu yırtıcı kürkünün altında bambaşka bir karakter yatıyor yani. Abyssinian, Siyam ve American shorthair ırklarının melezi olarak biliniyor. Bu sert kürke karşın oldukça yumuşak bir karakter yapısına sahip. İlk olarak 1960’lı yıllarda üretildi. Çok eskiye dayanmıyor yani mazisi. Görüntüleri ile ilgi çeken yavrular, kedi üreticilerinin gözdesi olmuş ve üzerlerinde çalışmalar yapılmasını sağlamış. Bu çalışmalar yayılmış ve pek çok kuruluşun da dikkatini çekmiş. Bir süre sonra yeni bir ırk olarak tanımış ve 1987 yılında resmen yeni bir ırk olarak kabul edilmiş. Güney Amerikalı vahşi bir kedi olan Ocelat’a benzetildiği için Ocicat ismini aldı. Ancak bu vahşi benzerliğin karakterler ile örtüşmediği yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuş. İlgi çekici fiziksel özellikleri ile Ocicat, sıradan bir kediden çok daha fazlası olarak hayatımızda. Peki nedir bu ilgi çeken fiziksel özellikler?

Ocicat fiziksel özellikleri

Oval şekilde küçük bir başı vardır. İlgi çekici boyutlarda büyük kulakları ırkın en belirgin özelliklerindendir. Büyük ve yuvarlak bir göz yapısı vardır. Dolgun görünmeyen bir çene yapısına sahiptir. Gelişmiş kasları vardır. Göğüs yapısı geniştir bu nedenle de oldukça atletik görülür. Yumuşak bir tüy yapısı vardır. Kürkü, küçük bir leoparı andırır. Altın ve fildişi beneklere sahip bir tüy yapısı vardır. Atletik ve kaslıdır. Ağız kısmı güçlü çene ve dişler ile çevrilidir. Kulakları orta büyüklüktedir ve yuvarlak bir görünümdedir. Gözleri hemen hemen her tonda görülebilir. Sadece mavi ton pek rastlanan bir renk değildir. Parlak ve kusursuz bir kürke sahiptir. Sarımsı kahve-gümüş, çikolata – gümüş, mavi-gümüş, tarçın – gümüş, açık kahve – gümüş tonlarında görülebilir. Bu arada tekir renginde de rastlayabiliriz. Patileri iridir. Kısa tüylü bir kedidir ancak büyük kedi ırklarındandır. Patilerindeki tüyler de kısadır vücudunda olduğu gibi. 2 buçuk kilodan 7 kiloya kadar ulaşabilirler. Ağır kedilerdir diyebiliriz. Bu arada ırkın ortalama yaşam süresi 10 ile 15 yıl arasındadır. Genel olarak uzun ömürlü ve sağlıklı kedilerdir.

Ocicat karakter özellikleri

Görünüşün vahşi bir leoparı andırdığı konusunda hem fikiriz. Ancak karakterinin bunu yansıtmadığı konusunda da! Sahibi ile kısa sürede bir bağ oluşturur. Ev içerisinde sahibini takip eder ve bunu çok severek yapar. Hatta en sevdiği şey sahibini takip etmektir. İnsanlarla arası iyidir. Her an temas halinde olmayı sever. Bağ kurdukları insanların kucağında olmayı da sever hatta. Yüksekte olmayı severler bu nedenle kimi zaman kedinizi omzunuzda da bulabilirsiniz. Evde yalnız kalmak onlara göre değil çünkü sürekli insan içinde olmaktan mutlu olurlar.  Zeki kedilerdir. İnteraktif oyunları çok severler.

Oyuncak onlar için önemlidir. Bu yüzden eğer bir Ocicat sahiplenmeyi düşünüyorsanız almanız gerekenlerden biri hatta ilklerinden biri oyuncak olacaktır. Eğer çalışan bir kişiyseniz ve kediniz evde sürekli yalnız kalmak durumunda kalacaksa bu durumda Ocicat size uygun bir tercih olmayabilir. Çünkü ona yapacağınız en büyük kötülüklerden biri onu yalnız bırakmak olacaktır. Akılcı ve mantıklı kişilikleri ile ön plandadır. Aktif, atletik ve sportmen bir yapıya sahiptirler. Nazik ve sevecen bir yapıları da vardır ki bu özellikleriniz Siyam kedilerinden aldığı söylenir. Hafif uyanıklık da yok değildir laf aramızda, kurnaz bir yapıları da vardır. Kendinden emin bir kişiliği vardır. Yeni şeyler keşfetmeyi sever. Çevresinde olan biten her şeye müdahale etmek zorunda hisseder kendini. Doğası gereği konuşkan bir yapısı da vardır. Mırıl mırıl bir şeyler anlatmayı sever. Enerjisi yüksektir bu nedenle evin içinde koşmaktan, yükseklere tırmanmaktan mutluluk duyar. Sabit ve kendi halinde bir kedidir diyemeyiz. Hareketli bir yaşama hazır olun siz yine de.

Ocicat bakımı

Haftada bir kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Tüyleri kısa olduğu için ekstra özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Çok sık banyo yaptırmanıza da gerek yok. İhtiyaç duydukça banyo yaptırmanız yeterli olur. Ocicat masaj yapılmasını sever. Ona çok sert olmamak koşuluyla elinizle hafifçe masaj yapabilirsiniz. Çok hoşuna gidecektir.

Benzer Yazılar