Kedi Cinsleri
Selkirk Rex Cinsi (Irkı) Kedi 10.12.2019

Hani bazı anlar vardır ya… Kelimeler tükenir, yapacağınız her tasvir havada kalır. İşte öyle anlardan biriyle karşı karşıyayız sevgili okurlarımız. Yavru köpek görünümlü, sanki yeni yıkanmış da kurutma makinasıyla kuruturken tüyleri havalanmış gibi duran bir sosyal medya fenomeni var karşımızda. Genç bir çocuk “Hayatımda hiç böyle kıvırcık tüylü bir kedi görmedim” notuyla bu minnoşun fotoğrafını yayınlıyor. Ardından yorumlar ve tepkiler çığ gibi büyüyor, meğer ne çok Selkirk Rex kedisi varmış; herkes teker teker paylaşıyor bu fotoğrafı. Kısa sürede büyük ilgi çekiyor. Öyle ya, kıvırcık tüylü kedilere alışık değil gözlerimiz. Daha sonra kedinin Selkirk Rex türü kedi olduğu ortaya çıkıyor. Bu sefer de hikayesi merak ediliyor; nereden gelir, neden adı Selkirk Rex’tir, tüyleri nasıl bu kadar kıvırcıktır, huyu suyu nedir ve daha pek çoğu. Sonra araştırmalar yapılıyor ve bizim de ulaştığımız, az sonra paylaşacağımız bilgilere ulaşılıyor.

Selkirk Rex kedisi aslında bir kurtarılma hikayesi. Kedinin kökeni bir barınak kedisine dayanıyor. Kedinin adı Miss DePesto. 1987 yılında Montana’da dünyaya geliyor Miss DePesto. Barınak kedisi, bir eli yağda bir eli bağda değil tabi. Dört kardeşi var. Onların hepsi dümdüz saçlı üstelik. İçlerinden bir tek bu kedi kıvırcık tüylü. Yavru büyüdükçe tüyleri daha da kıvrılmaya başlayınca anlaşılıyor ki bu bambaşka bir tür. Üreticilerden Jeni Newman hemen fark ediyor ve türü sahipleniyor. Sonra bu kıvırcık tüylü patiyi bir İran kedisi ile çiftleştiriyor. Ortaya çıkan yavrular da kıvırcık olması mı? Böylelikle Selkirk Rex cinsi kedi doğuyor.

Genleri nedeniyle kıvırcık tüylü ya da düz tüylü kediler de dünyaya getirebilirler. Yani kesin kıvırcık olacak diye bir kural yok. Bu ırkın bulunmasının ardından Devon, Cornish ve Selkirk Rex için 3’lü başbelası lakabı takılıyor. Bu arada ırkın adı neden Selkirk Rex bunu da açıklayalım. Aslında bazı kaynaklarda ismini Wyoming’de bulunan Selkirk Dağları’ndan aldığı söylense de aslı astarı olmayan bir söylem bu zira ırkın isim babası üretici Jeni Newman’ın üvey babası.  Peki bu kıvırcık tüylü sevimlilik abidelerinin fiziksel özellikleri neler gelin biraz da onlara göz atalım.

Selkirk Rex kedisi fiziksel özellikleri

Orta büyüklükte bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkar. Kaslı ve güçlü bir yapısı vardır. Kafaları yuvarlak ve geniştir. Ağız yapıları ise küçüktür. İri gözler bizleri bekler! Badem şeklinde ya da oval olarak şekillenir. Genelde mavi, yeşil, altın, bakır ya da sarı tonlardadır. Tüyleri genellikle uzun yapıdadır bazen kısa da görülebilir. Evet, yazımızın en başından beri dile getirdiğimiz üzere tüyleri kıvırcıktır. Hatta bazı türlerinde bıyıkları bile kıvırcık olabilir. Tüy renkleri çeşitlilik gösterir. Beyaz, siyah, krem, çikolata, lavanta rengi, duman, tekir gibi farklı renklerde görülebilir. Yavrular daha da kıvırcıktır ve yoğun tüylerle dünyaya gelirler. Fakat büyüdükçe tüyleri hafif düzleşmeye başlar. İlginç olan şu ki düzleşen tüyler büyüdükçe yeniden kıvırcık olur. Ne zaman ki kedi 2 yaşına gelir artık tamamen kıvırcık tüylü bir kedidir. Tüyleri kalın ama kadifemsi bir histedir. Daha çok koyun postunu andırır. Aslında tüy yapısı itibari ile toy poodle’lar ile de benzerlik gösterir. Genel olarak kemikli bir yapısı vardır. Dişi kediler, erkek kedilere oranla daha ufak görünür. Selkirk Rex kedisi diğer kedi ırklarına oranla daha kısa bir yaşam süresine sahiptir. Ortalama 10 ila 15 yıl yaşadığı gözlemlenir. Kilosu genelde 4,5’tan başlar 7’ye kadar çıktığı görülür.

Selkirk Rex karakter özellikleri

Karşımızda oldukça sevecen bir kedi türü var. Yukarıdaki satırlarda atalarının İran kedisi ile çiftleştirildiğinden bahsetmiştik. Selkirk Rex kedisi İran kedisi ile benzer özellikler taşır diyebiliriz. Sakinliği sever, rutinden hoşlanır. Ancak bu oyuncu bir kedi olmadığını göstermez. Aslına bakarsanız dış görünüm itibari ile kucağımıza sırnaşıp saatlerce orada uyuyacakmış gibi bir izlenim veriyor olabilir. Ancak hemen düzeltelim ki Selkirk Rex kedisi kucak kedisi değildir. Sahibine sırnaşmayı sever mi, çok sever! Fakat kucak kedisidir diyemeyiz. Gittikleri her ortama uyum sağlama özellikleri ile bilinirler. Hiç zor bir kedi değildir.

Çocuklarla ve özellikle hastalarla arası çok iyidir. Çocuklu aileler için tam bir ev kedisidir. Ayrıca apartmanda beslemek için de uygundur. Bazen sanki sertmiş gibi bir görünümü olsa da yabancılara karşı da aynı şekilde sevecen yapıdadır. Bu arada köpeklerle de arası iyidir. Köpekli aileler için de süper bir kedi seçimidir diyebiliriz. Meraklı, canlı ve sabırsız bir yapıları vardır. Bu nedenle iyi huylu kedilerdir diyebiliriz. Oyun oynamayı sever, meraklı yapısı gereği genelde hep bir keşif halindedir. Parlak nesneler dikkatini çekebilir. El feneri, ışıklı toplar gibi oyuncaklarla oynamayı sevebilir.

Selkirk Rex kedisi bakımı

Bakımı özen isteyen kedilerdendir. O sevimli kıvırcık tüylerin bakımsız durmasını istemeyiz değil mi? Haftada birkaç kez tüylerini taramanız yeterli olur. Bu arada bu kedilerin çok tüy döktüğü bilgisini de verelim. Bu nedenle düzenli tarayıp, ölü tüylerden arındırmak gerekir. Özellikle uzun tüylü olanlar iyice taranmalı ve hatta kremli şampuan ile taranmalı. Aksi halde buklelerin açılmasına ve kıvırcık görünümün kaybolmasına neden olabilir. Genel olarak sağlıklı kedilerdir ancak her kedi cinsinde olduğu gibi bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bu hastalıklardan biri polikistik böbrek hastalığı ya da bazı kalp rahatsızlıkları olabilir.

Benzer Yazılar