Kedi Cinsleri
Oriental Shorthair Cinsi (Irkı) Kedi 11.12.2019

Ciddi durmak istiyoruz, gülmeyelim diyoruz ancak dayanamıyoruz. Geleneksel kedi görüntüsünün aksine aşırı sevimli ve biraz da eğlenceli görünümü ile bu yazımızdaki misafir patimiz Oriental Shorthair. (Oryental şortheyır okunur) Klasik kedi görüntüsünden uzak olan baktığımızda kulakları ile gülümsememize neden olan sevimlilik abidesi bir kedi var karşımızda. Kocaman kulakları ile şaşırtıcı bir ifadesi var. Aslında türü bilmesek kedi midir başka hayvan mıdır emin de olamayabilirdik laf aramızda. Yavruları daha da sevimli olan Oriental Shorthair kedilerin en önemli özellikleri şüphesiz kulaklarının büyüklüğü. Bu konuya fiziksel özellikler kısmında değineceğiz. Şimdi gelin önce bu sevimli ırkın tarihine bir yolculuk yapalım. Yolculuk dediysek binlerce yıl öncesine gitmeyeceğiz aslında; 1960’lı yılların kenarlarında dolaşacağız.

Oriental Shorthair kedisinin atasının Siyam kedisi olduğu bilinir. İngiliz yetiştiricilerin siyam kedisinin vücuduna benzer yapıda bir kedi hayal etmeleri ile başlar her şey. Böyle bir kedi üretmek için sadece siyam kedisini baz almazlar. Russian Blue (Mavi Rus kedisi), Abyssinian ve British Shorthair cinsi kediler de onlara eşlik eder. Bazı kaynaklarda siyam kedisi ve mavi Rus kedisinin çiftleşmesi sonucu hayat bulduğu söylenir. İngilizlerin hemen arkasından Amerikan kedi yetiştiricileri girer devreye. Bu sefer siyam kedisi ile Habeş kedisi çiftleştirilir ve Amerikan Shorthair çıkar buradan da. Anlayacağımız üzere bazı kedi ırkları birden fazla ya birbirinden farklı kedi türlerinin çiftleştirilmesi ile oluşturulur. Kediler için “oluşturulur” tabirini kullanmak da bir garip oldu sanki; hayat bulur desek daha doğru olur. Oriental Shorthair üretim aşaması güllük gülistanlık geçmedi elbette. Özellikle siyam kedisi üreticileri şiddetle karşı çıktı bu iki ırkın çiftleşmesine. Zamanla hayvan severler tarafından çok ilgi gördü ve resmen bir ırk olarak kabul edildi. Doğal bir mutasyon sonucu böylesine ihtişamlı kulakların oluşması beklenmezdi zaten; bu işte bir insan eli olduğu belliydi. Neticede bu ırk sevildi ve dahası farklı bulundu. Günümüze kadar geldi. Şimdi yazımızın en başından beri bahsettiğimiz fiziksel özelliklerinde sıra…

Oriental Shorthair kedisi fiziksel özellikleri

Ataları siyam kedileri olduğu için fiziksel açıdan siyam kedilerinin melezidir diyebiliriz. Siyam renklerinden ayıran özelliklerinden biri çok daha fazla renk ve desende oluşları. Oriental Shorthair’i normal kedilerden farklı kılan kulaklarıdır malum. İnce, uzun, esnek ve iri bir kulak yapısı vardır. Gözleri badem şeklindedir. Gözleri de her renkte görülebilir bu nedenle özellikle şu renktedir diyemeyiz. Renk skalası bakımından da geniştir. En popüler Oriental Shorthair renklerini şu şekilde sıralayabiliriz; düz siyah, düz beyaz, kestane rengi, leylak, tarçın, açık kahve ve mavi. İki renkli ya da tekir çizgili olanlarına da sıkça rastlarız. Zarif ve atletik bir görünümü vardır. Yüzü sivri ve çıkıntılı bir yapıdadır. Baş bölgesi üçgen şeklindedir. Vücut şekli ile orantılıdır. İnce bir boyun yapısı vardır ve estetik bir görünümdedir. Tüyleri kısa ve sıktır. Vücudu zayıf görünür ancak çok kaslıdır aslında. Bu nedenle zayıf görünümlerine rağmen ağır kedilerdir. 4 kilo ile 7 kilo arasında değişir ağırlıkları. Ortalama 15 yıl yaşar. Uzun ömürlü ve dayanıklı kedilerdendir.

Oriental Shorthair karakteri

“Atası siyam kedileri gibi…” ile başlayan cümleler okumaktan sıkıldınız farkındayız ancak atası bu kadar güçlü bir ırk olunca fiziksel özelliğinden karakterine kadar her parçasında siyam esintisi hissediyoruz. Karakter olarak da karşımıza çıkıyor bu benzerlik. Oldukça hareketli bir ırk. Uyumlu da aynı zamanda. Hemen hemen her ortama uyum sağlayabilir. Renkli bir kişiliği var bunu evdeki her eşyayı oyuncak olarak algılamasından anlıyoruz. Oriental Shorthair kedisine göre her eşya potansiyel bir oyuncaktır. Eğer en sevdiğiniz biblonuzun, kedinizin patisi altında olduğunu görmek istemiyorsanız ona bol bol oyuncak almanızı öneririz. Siyam kedileri gibi aşırı konuşkan olmasa da miyavlamayı seven kedilerdendir. Mırmır sahibine hep bir şeyler anlatır. Bu arada derdi olduğu zaman bunu sesli bir şekilde dile getirmekten de çekinmez.

Sessiz, sakin, kendi halinde bir kedi arıyorsanız doğru sayfada değilsiniz isterseniz diğer kedi ırklarından bahsettiğimiz sayfalarımıza göz atabilirsiniz. Şu miyavlama konusu ile devam edelim. Türün bazı örneklerinde oyun oynarken bile miyavlayana rastladık. Yani oyun oynarken bile anlatacak bir şeyleri olabilir. Eğlenceli ve sevecen bir kişiliği vardır. Bu nedenle çocuklu aileler için ideal kedi türü olarak bilinir. Diğer evcil hayvanlarla da gayet iyi geçinir. Sosyal bir kedidir. Yalnız kalmayı sevmez özellikle yolculukları çok sevmesi ile bilinir. Eğer sık sık seyahat yapıyorsanız Oriental Shorthair sizin için ideal olabilir çünkü muhtemelen yolculukta size hiç zorluk çıkartmayacaktır. İlgi görmeye meraklı kedi türlerindendir aynı zamanda. Özellikle ilgi odağı olmayı çok isterler. Eğer ona yeteri kadar ilgi göstermezseniz huysuzlaşabilirler. Saldırma, tırmalama gibi huyları yoktur genelde eğlenceli ve sevecen kedilerdir. Bu arada gün içinde evde tek başınıza dolaşacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Oriental Shorthair kedisi de muhtemelen sizinle evde dolaşacaktır.

Oriental Shorthair kedisi bakımı

Bakımı kolay kedi türlerindendir. Zaten tüyleri kısa olduğu için haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Günlük diş bakımı önemlidir. Normalde dişlerini fırçalatmaktan çok hoşlanmaz tıpkı diğer kediler gibi. Ancak günlük diş bakımını yapmaya yavruyken alıştırırsanız çok daha iyi sonuç verecektir. Tırnaklarını 15 günde bir kesebilirsiniz. Gözlerinde akıntı olan kedilerden değildir ancak olası bir akıntı durumunda yumuşak ve nemli bir bez ile silebilirsiniz. Kulakları büyük ve dışa doğru açıktır malum. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı düzenli olarak kontrol etmenizde yarar var. Genel olarak sağlıklı kedilerdir fakat bazı türlerinde kalıtsal birtakım rahatsızlıklar görülebilir. Bunlardan biri düz göğüs sendromudur. Yanı sıra karaciğer rahatsızlıkları da görülebilir.

Benzer Yazılar