Kedi Cinsleri
Peterbald Cinsi (Irkı) Kedi 13.12.2019

Her kedi türünün birbirine benzemek zorunda olmadığının, kedi görüntüsünün farklı hatta çok farklılaşabildiğinin pek çok kanıtına rastladık kedi türlerini kaleme aldığımız yazılarda. Kiminin kuyruğu yoktu kiminin tüyü, kiminin yüzü ufacıktı kiminin bir top kadar yuvarlak. Bazısı tırmanmayı seviyordu bazısı aklı çıkıyordu yüksekten. Sudan korkan da vardır, suyu görünce atlayıp yüzmeyi isteyen de hem de buz gibi sularda! Anlayacağınız o ki kediler de kendi içinde onlarca farklı tür ve karakterde çıkıyor karşımıza. Bugüne kadar kediler nankördür dendi, sahibinin peşinden ayrılmayan kedileri anlattık. Kedilerin duygusu öyle pek yoktur dendi, sahibinin kucağında tüm günü geçirenleri gördük. Kediler de tıpkı köpekler gibi, tıpkı canlılar gibi farklı karakterlerde, huylarda olabiliyorlar.

Klasik kedi görüntüsünün tam zıttı olan kediler çıkıyor karşımıza. Hatırlar mısınız Sfenks kedisi nasıl ilginç gelmişti. Şimdi onun gibi birkaç kedinin çiftleşmesinden doğan sıra dışı bir tür var karşımızda; Peterbald kedisi. Tarihi eskilere dayanmıyor. 1993 yılında Rusya’da ortaya çıkmış daha doğrusu çıkarılmış bir kedi. Birden fazla ırkın çiftleştirilmesiyle oluşuyor. Bu ırklar arasında Sfenks kedisi, Oriental Shorthair ve Siyam olduğu düşünülüyor. Özellikle Sfenks kedilerine benzerliği ile dikkat çekiyor bu tür. Tüysüz buruşuk derileri, aynı ifade, aynı bakış. Elbette farkları var ki zaten yazımızın amacı tam da bu farkları paylaşmak. Peterbald kedisi yarasaya benzeyen kulakları ile dikkat çekiyor. Dış görünüş itibari ile sıra dışı ve hatta yer yer korkutucu olsa da tüm gerginliğiniz yüzünü görünce geçiyor çünkü gayet masum ve yumuşak bir yüzleri olabiliyor. Tamam, itiraf ediyoruz. Ürpertici olanları da var. Ancak biz hiçbir canlı için “korkutucu” benzetmesini yapmak istemiyoruz. Hepsi can çünkü ve hiçbiri bu damgayı hak etmiyor.

Toplumsal mesajımızın ardından gelelim Peterbald kedisini daha yakından tanımaya. Peterbald kedisi 1997 yılında kedi dernekleri tarafından yeni bir tür olarak kabul edildi. Sayıları çok az, sadece ülkemizde değil dünyada da ender rastlanan kedilerden. Şimdi hazırsanız Peterbald kedisi hakkında en şaşırdığımız detayı veriyoruz. Peterbald kedisinin dünyanın en pahalı kedilerinden olduğunu biliyor muydunuz? Nadir bulunması, az ve öz olması onu pahalı kılan detaylardan. Normal kedilerin aksine farklı bir dış görünüşünün olması da cabası! Peki nedir bu farklı görünüşten kastımız.

Peterbald kedisi fiziksel özellikleri

Irkın en ilgi çeken özelliği pürüzsüz görünüme sahip olması. Beraberinde de yarasayı andıran kulak yapısı elbette. Yavruyken tüylü olarak dünyaya geliyor büyüdükçe tüyleri dökülüyor ve tüysüz bir görünüme geçiyor. İnce, zarif ve atletik bir yapısı var. Bakmayın tüysüz ve çelimsiz gözüktüğüne, oldukça güçlü bir yapısı var. Çıkıntılı bir burun yapısı var yanı sıra badem gibi de gözleri. Kuyruğu kamçıya benzer. Vahşi bir görüntüsü vardır. Genelde zayıftır, tüysüz olması onu daha da ince gösterir. Kafası üçgeni andırır. Uzun ince bir boynu vardır. Bacakları düz ve uzundur. Vücudu genelde ten rengi, gri, siyah ya da beyaz görülebilir. Karın kısmı sıkıdır ve kaslı bir yapıdadır. Sağlıklı bir ırktır genel olarak. Düzenli beslenme ve uygun çevre koşulları sağlanırsa 15 yıla kadar yaşayabilir. Ortalama ağırlıkları erkek Peterbald kedisinde 4,5 kg civarı olurken dişi kedilerde 3-4 kg civarında görülebilir. Göz renkleri yeşil tonlarında görülebilir.

Peterbald kedisi karakter özellikleri

Dış görünüş itibari ile farklı olsa da yumuşacık karakteri ile insanı kendine hayran bırakıyor. Evet, vahşi bir görüntüsü var ancak iyi huylu ve sevgi dolu bir pati olarak çıkıyor karşımıza. Zeki ve sevgi dolu bir huyu var. Oyun oynamayı seven bir ırk aynı zamanda. Hareketli ve arkadaş canlısı. Tıpkı çoğu kedide olduğu gibi merak duygusu biraz fazla diyebiliriz. Uysal kedilerdir, hatta köpeklerle bile arası iyidir. Sahibi ile kuvvetli bağları vardır. Onlarla dolaşır, yanı başına kıvrılır uyumak için… Eğer sık sık seyahat ediyorsanız bu Peterbald kedisinin size uygun olduğunu düşünmüyoruz çünkü yalnızlıktan pek hoşlanmaz. Genel olarak sakin bir kedi olsa da çocuklarla yalnız bırakmamanızda yarar var.

Peterbald kedisi bakımı

Tüyleri olmadığı için oldukça hassas bir cildi vardır. Fazla sıcağa gelemezler, fazla soğuğa da. Ilık su ile yıkayabilirsiniz. Peterbald kedisi için dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri de diğer kedilere göre daha sık yıkanması. Vücuttaki yağ kıl köklerinden deri yüzeyine çıkar ve tüyleri olmadığı için bu yağ deri yüzeyinde kalır. Ortaya hoş olmayan bir koku çıkar bu nedenle düzenli yıkanması önemlidir. Genel olarak güçlü kedilerdir ancak elbette bazı sağlık sorunlarına da açıktırlar. Bunlardan biri özellikle yaz aylarında güneşin altında çok kalırlarsa meydana çıkar. Sıcaklar nedeni ile bazı sorunlar ya da derisinde yanıklar oluşabilir. Banyo yaptırırken de dikkat edin. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk sudan kaçının, ılık en idealidir. Ayrıca hassas vücudu için losyon ya da krem kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar