Kedi Cinsleri
Nebelung Cinsi (Irkı) Kedi 16.12.2019

Nebelung kedisinin mazisi çok değil, yakın zamana dayanıyor. 1980’li yıllarda Terry adında siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi, biri erkek toplamda 3 yavru doğurmasıyla başlıyor Nebelung kedisinin hikayesi. İlk çiftin erkek olanı ile yeni bir dişi çiftleştirildiğinde kısa tüylü ve püsküllü kuyruğu ile yeni ve ilginç görünümde bir ırk ortaya çıkıyor. Bu yeni ırk 7 sene sonra yani 1987 yılında Nebelung ismi ile kayıtlara geçiyor ve günümüze geliyor. Aslında Nebelung kedisi için Mavi Rus kedisinin uzun kürklü versiyonu da denebilir. İsmini kürklerin heybetli görüntüsünden alıyor. Kürkü sanki dalgalanıyormuş gibi durur. Bu durum Nebelung kedisinin gösterişli ve ihtişamlı gözükmesini sağlar. Özellikle Doğu Avrupa’da isminin yaygınlaşmasından sonra Rusya’dan getirilen Mavi Rus kedileri ile sayıları çoğaltıldı ve kısa süre içerisinde popüler bir hale geldi. Bu arada Nebelung kedisinin dünyanın en pahalı kedilerinden olduğu bilgisini de verelim.

Nebelung kedisi fiziksel özellikleri

En belirgin özellikleri yassı ve düz bir baş yapısın ve dolgun tüyleridir diyebiliriz. Bir de bakışları. Sanki size bir şey anlatır gibi. Yuvarlak ve ilgi çekici göz yapıları vardır. Ağızları küçüktür. Aslında asil ve ihtişamlı durur ancak ağız kısmı ona ayrı bir sempati yükler. Burnu belirgindir. Genelde kedilerin nokta gibi burunlarına alışığızdır ancak Nebelung kedisi için biraz ezber bozar diyebiliriz. Geniş bir kulak yapısı vardır. Kulakları dik ve dışarıya doğru hafif dönüktür. Tüyleri çift katmanlı ve gürdür. Bu nedenle vücut yapısı pek belli olmaz. Ön ve arka ayakları kaslı ve kemikli bir yapıya sahiptir. Tüyleri orta uzunluktadır.

Püsküllü pençeleri vardır. Çıkıntılı elmacık kemiklerini, göz kamaştıran bıyıkları tamamlar ve ortaya sıra dışı bir görünüm çıkar. Tüyleri ipeksidir ve oldukça incedir. Renkleri açık ya da orta tonlarda mavi renktir. 3 kilodan 8 ve hatta 10 kiloya kadar çıkabilir. Uzun ömürlü kedilerdir 11 ila 16 yıl arasında yaşarlar. Göz renginden de bahsetmeden geçmeyelim. Altın sarısı, yeşilimsi tonlarda karşımıza çıkar. Özellikle büyük ve yuvarlak oluşu ile bambaşka bir hava yaratır diyebiliriz.

Nebelung kedisi karakter özellikleri

Aslında duruşu biraz mesafeli olan bir kedidir diyebiliriz. Yani uyum sağlar ancak öncesinde iyi bir gözlem yapması gerekir. Ne zaman ki emin olur, o zaman bir bağ kurma aşamasına geçer. İnsanları gözlemlemeyi sever. İlginç olan özellikleri de yok değil. Mesela bazısı musluk sularının müptelası! Musluktan su içmeyi çok seven türleri de var. Objeler, oyuncakları yakalayıp getirmekten hoşlanırlar. Tıpkı bir yavru köpek edasıyla. Yükseklerde gözü olan kedi cinslerindendir. Yukarılarda olmayı severler. Mesela dolabın üzerine tırmanmayı sever. Zaten atletik bir yapısı olduğu için en yüksek yerlere bile kolayca zıplayabilir. Tepeye çıkar ve tüm olan biteni oradan izler. Ne zaman ki ikna olur o zaman sahibi ile bağ kurar. Yani açıkçası çok samimi ve içten kedilerdir diyemeyiz ancak bu tamamen önce tanıyıp sonra sevme özelliklerinden kaynaklanır.

Hassas ve hatta kırılgan bir yapıları vardır. Eğer sahiplerinin ilgili onlara karşı azalırsa, hemen anlarlar ve tedirgin olurlar. Zaman zaman küsebilirler de. Birçok kedi gibi Nebelung kedisinin de yalnızlıkla arası pek iyi değil. Cool duruşu olsa da uzun saatler yalnız kalmak istemeyebilir. Bu arada misafir geldiği zaman bir yere saklanma huyu da gelişebilir. Korktuğundan değil ancak çok misafirperver sayılmaz. Kendi dünyalarında olmaktan hoşnutturlar ancak yalnızlıktan değil, söylediğimiz gibi. Oyun oynamayı sever. Evin içerisinde ona bir oyun alanı yaparsanız mutlu mesut yaşayacaktır. Mavi Rus kedisine sadece dış görünüş olarak değil karakter olarak da benzer. Çok sık rastlamayız. Hatta şöyle söylemek gerekirse dünyada dahi belirli ülkelerde varlığı görülür. Çok sık rastlanan bir kedi türü değildir yani, yüksek ücreti de cabası. Genel olarak kibar, cool ve aile dostu kedilerdir. Saldırganlık huyu olmadığından rahatça anlaşabilirsiniz. Her kedide olduğu gibi karakter özellikleri değişkenlik gösterebilir. Bunda yetiştirilme tarzının da önemi büyüktür. Bugün vahşiliği ile bilinen bir Pitbull cinsi köpeğin bile doğru ellerde yumuşak huylu bir köpek olabileceğini düşünürsek yetiştirilme şeklinin önemini gözler önüne sermiş oluruz. Peki gelelim Nebelung kedisi bakımına. Bakalım kedi bakımında bizleri neler bekliyor…

Nebelung kedisi bakımı

Genel olarak bakımı kolay kedilerdendir. Tüylerinin ince yapısı ve yumuşaklığı ile ön plandadır. Bu güzel tüylerin karışmasını istemeyiz değil mi? Bunun için yapmanız gereken haftada 1 taramasını yapmak. Küçük yaşta alıştırırsanız tarama daha eğlenceli bir hale gelebilir. Tüyleri ince olduğu için dolaşma ve kıtık olma riski daha fazladır. Bunu önlemek için düzenli tarayabilir ve kediler için özel olarak satılan tüy açıcı spreylerden yararlanabilirsiniz. Genel olarak bakımında sizi zorlayacak şeyler yoktur. Her şeyin aşırısının zarar olduğunu da unutmamak gerekir. Eğer çok fazla tararsanız tahriş durumu da söz konusu olabilir. Bu nedenle tarama sıklığını haftada 1, maksimum 2 olarak belirlemeniz iyi olacaktır. Kulaklarında tozlar birikebilir. Düzenli olarak kontrol etmenizde yarar var. Tozlanırsa nemli bir bez ile fazla derine girmeden silebilirsiniz. Bu arada Nebelung kedisi için kronik bir nezle görülebilir. Genelde burnu akar. Sağlıklı kedilerdir aslında ancak burun akıntısı sık rastlanan bir durumdur. Siz yine de veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin. Bahar aylarında normalden fazla bir tüy dökümü söz konusudur. Bunu da not olarak almayı unutmayın.

Benzer Yazılar