Kedi Cinsleri
Lykoi Cinsi (Irkı) Kedi 18.12.2019

Leopara benzeyen kediler de gördük adeta küçük bir parsa benzeyeni de. Bu sefer çıtayız biraz daha arttırıyoruz. Karşımızda suratı tamamen bir kurdu andıran sıra dışı bir kedi türü var. Türün ismi Lykoi. Lykoi ismini Yunan dilinde “Kurt” anlamına gelen kelimeden alıyor ki zaten görüntüsü de bir kurttan farksız. Lykoi kedisi hakkında ilginç bilgiler vermeye ilerleyen satırlarda ancak öncesinde mazisinden bahsedelim. Bakmayın mazisi dememize sadece birkaç yıl önce girdi hayatımıza. 2011 yılında ortaya çıkan yeni bir kedi türü. Dünya üzerindeki en yeni kedi ırklarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çarpıcı bakışlarından ve sıra dışı görüntüsünden dolayı bir kediden çok kurda benziyor bu nedenle küçük kurt takma adıyla anılıyor. Doğal bir mutasyon sonucu meydana geldi. İlginç olan bir diğer bilgi görünüş itibari ile biraz farklı olmasına karşın dünyanın en pahalı kedilerinden biri olarak biliniyor. Nedeni ise ender rastlanır olması. Ülkemizde bu tür bir kedi bulunmuyor, dünyada da sayıları oldukça az zaten. 2017 yılında yani bundan yalnızca 2 sene önce ulusal kedi dernekleri tarafından bir ırk olarak tanındı. Henüz çok bilen yok bu kediyi ancak meraklı yapısı ve zekâsı ile yakın gelecekte en az Rex türleri kadar revaçta olacak gibi gözüküyor. Peki sürekli kurda benziyor şeklinde bir betimleme ile anons ettiğimiz Lykoi kedisinin fiziksel özelliklerinde bizi neler bekliyor. Gelin detaylara geçelim.

Lykoi kedisi fiziksel özellikleri

Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere oldukça farklı bir kedi yapısı var. Ağız, yüz ve göz çevresinde seyrek tüylere sahip, bakışlarının farklılığı ile kurda benzetiliyor. Zarif ince bir bedene sahip. Genelde siyah ve beyazın karışımı grimsi bir tonda kürke sahiptir. Tüyleri çok seyrek olsa da yumuşak bir dokusu vardır. Gözleri altın, bakır, kahve tonlarda olabilir. Zayıf ve çelimsiz görüntüsünün altında güçlü bir kedi vardır. Kasları gelişmiştir. Avcı yeteneği ile bilinir. Ender görünen kediler listesinin üst sıralarındadır ve şu an yalnızca İngiltere’de görülür. Tüyleri seyrektir. Patileri geniştir ve açtıklarında yarasayı andırır, perdelidir. Gözleri, ağzı, çenesi ve kulaklarının etrafı da az tüylüdür. Lykoi kedisinde en sık rastlanan özelliklerden biri tüylerinin yapısıdır %50 oranında beyaz ve siyah tüylerin karışımından oluşur. Bazen de bu karışım grimsi bir sonuç verir biraz önce belirttiğimiz üzere.

Yavru olan Lykoi kedisi öncelikle siyah renkte doğar. 2-3 hafta sonra renk değişikliği gözlenir. Yağlı bir cilt yapısı vardır. Bu nedenle diğer kedilere oranla daha sık temizlenme gereği duyar. Bakımı ile alakalı konuları ilerleyen satırlarımızda paylaşacağız ancak şimdi bu sıra dışı görüntünün altında yatan karaktere bir göz atalım önce. En az dış görüntüsü kadar karakteri de şaşırtıyor. Çünkü baktığımızda kurdu andıran yapısı gereği sert, kendini sevdirmeyen, hatta yanına kimseyi yaklaştırmayan bir kedi gibi görünebilir. Hatta bakışlarındaki keskinlik bizi korkutabilir de. Ancak kimse göründüğü gibi değildir sözü aslında tüm canlılar için geçerli zira Lykoi kedisinin pamuk gibi bir karakteri var. Gelelim bu karakteri yakından tanımaya.

Lykoi kedisi karakter özellikleri

Eğlenceli, sevecen, zeki ve kendine güvenen. Dış görünüşünün tam tersi bir etki ile Lykoi kedisi hakkında ilk söylenen sözler bunlar. Oldukça aktif bir kedi. Doğası gereği kendine güveni sonsuz. Oldukça akıllı bir kedi türü. Sadece kendiyle barışık değil tüm canlılarla barışık. Bir köpek ya da kediyle aynı evde rahatça yaşayabilir. Kişiliği köpeğe benzer. Getir-götür gibi direktifleri anlayabilir. Bu nedenle oyun oynarken bu tarz oyunlar seçebilirsiniz. Ayrıca bir şeyler bulmaktan zevk alan bir yapısı var, problem çözme yeteneği de oldukça gelişmiş. Çok nadir görülür ve yılın belirli zamanlarında İngiltere’de yetiştirilir. Ender bir kedi olması fiyatının da yüksek olmasına yol açar. Meraklı bir kişiliği ve zekâsı vardır. İnsanlarla iç içe olmaktan keyif alır. Aşırı ilgiden hoşlanmaz. Oyuncakları ile vakit geçirmekten çok hoşlanır ve sahibinin komutlarını dikkatlice dinler. İnsanlarla arası iyidir ancak ilk tanışmalarda biraz temkinli davranır. Önce karşısındakini tanır ve ona göre hareket eder. Ancak genel anlamda vahşi görüntüsünün altında aslında yumuşak bir karakter yatar.

Lykoi kedisi bakımı

12 ila 16 yıl yaşam süresi olan Lykoi kedisi genel olarak dayanıklı bir kedi türüdür. Tüyleri yumuşaktır ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Nemli bir bez ile tüylerini silebilirsiniz. Bu arada çabuk yağlanan bir yapısı olduğu için tüylerinin de nemli bezle düzenli olarak silinmesi önerilir. Bakımı kolaydır, tüylerini tararken çok yumuşak bir fırça türü seçmenizde yarar var. Henüz yeni bir tür olduğu için kalıtsal bir rahatsızlığı yoktur. Sadece derisi çok hassastır, tüyleri de seyrek olduğu için güneş ışınlarına dikkat etmenizde yarar var. Güneşi sevmez, derisi de tahriş olmaya meyillidir. Henüz çok yeni ve yetiştirilmekte olan bir kedi türü olduğu için özellikle şu hastalıklar görülür diyemeyiz. Ancak dediğimiz gibi deri hassasiyetine dikkat etmek yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar