Kediler Hakkında Bilgi
Kediler Yoğurt Yiyebilir mi? 05.11.2020

Yoğurt sadece bizim için değil her canlı için çok faydalı bir gıda. Ancak konu kedi olunca bir o kadar da tartışmaya açık bir konu aslında. Kimi görüşlere göre kedilere yoğurt vermek zararlı ancak kimine göre de faydalı. Genellikle kedi sahipleri olarak tek tip beslenme yerine biraz çeşitli takviyeler yapmak isteyebiliyoruz. Daha önceki blog içeriklerimizde yumurtadan bahsetmiştik örneğin. Yumurtanın kedilere faydasını kaleme aldığımız yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Yazıyı okumak için TIKLAYIN.

Bugün ise konumuz yoğurt. Kediler yoğurt yiyebilir mi sorusu en merak edilen sorulardan biri. Öncelikle bu sorunun yanıtı ile başlayalım söze. Kediler yoğurt yiyebilirler ancak burada önemli olan şey tıpkı yumurtada da olduğu gibi verilen yoğurdun miktarı ve verilme sıklığıdır. Kediler için yarım yemek kaşığı ya da 1 çay kaşığı kadar yoğurt kafi bir ölçüdür. Daha fazlası verilirse mide sorunları ortaya çıkabilir. Eğer ilk kez yoğurt yiyecekse bu miktardan da az verilse iyi olur aksi halde ishal, kusma ya da sindirim sorunu gibi sağlık problemleri çıkabilir. Kedilere yoğurt verirken yoğurdun aromasız olması çok önemli. Kediler hassas hayvanlardır, meyveli yoğurtların içinde bulunan şeker ya da yapay tatlandırıcılar ona zarar verebilir. Şimdi gelelim yoğurdun kedilere ne gibi faydalar sağladığına…

Yoğurdun kedilere faydası nedir?

Yoğurdun içerisinde yer alan bazı vitamin ve mineraller kedinizin sindirim sistemi üzerinde olumlu etki edebilir. İlginç olan şu ki eğer yoğurt fazla verilirse yine sindirim sistemine sıkıntı olarak döner. Yani az miktar sindirim sorunlarını düzeltmeye yarar sağlarken, çok miktar da tam aksine sindirim sorunlarına neden olabilir. Eğer iştahsız bir kediniz varsa yoğurt yemek kedinizin iştahını açabilir. Özellikle yavru kedilerin gelişimi açısından yoğurt önemli faydalar sağlar. 12 haftalıktan küçük kediler için yoğurt oldukça yararlıdır. Kedinin yaşı ilerledikçe yoğurdu sindirmekte zorlanabilirler. Bu nedenle yaşını almış kedilerin yoğurt yemesi sakıncalı olabilir. Kediler sadece sade yoğurt yiyebilir. Daha doğrusu yalnızca sade yoğurt vermeniz uygun olacaktır. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi aromalı yoğurtların içerisinde bulunan şeker ve tatlandırıcılar kedinize zarar verebilir. Öte yandan bu tarz yoğurtların kedinizin daha hoşuna gideceği de ayrı bir konu! Kedinizin sağlığını etkileyecek katkı maddeleri içerek yoğurtlardan uzak durmakta yarar var örneğin içerisinde vanilya olan bir yoğurt kediler için toksik bir madde olan etanol içerebilir ve bu durum kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlara mama dışında bir gıda verirken çok dikkatli olmak gerekir. Kediniz için hangi gıdaların uygun olacağı bilgisini mutlaka veteriner hekiminizde almanızda yarar var. Kedilerin hassas bir yapıları olduğu için uzman ışığında hareket etmek kedinizin sağlığı için önemli olacaktır.

Benzer Yazılar