Kediler Hakkında Bilgi
Kediler Yumurta yer mi? 09.11.2020

Yumurta hepimizin sağlığı için bir mucize niteliğinde değil mi? Diyet yapanların tok tutan yiyecek önerilerinden, protein eksikliği yaşayanların favori gıdalarından, salataların, yemeklerin, kahvaltıların vazgeçilmez ürünlerinden de biri aynı zamanda. Yumurtanın sayısız faydası varken elbette aklımıza bu faydayı pet arkadaşımıza da sağlamak geçiyor kimi zaman. Gerçek şu ki evcil hayvanlar hassas yapıya sahiptir. Bize iyi gelen onlarda olumsuz etkiler doğurabilir. Bu nedenle pet arkadaşımıza yiyecek vermeden önce mutlaka iyi araştırmak gerekir. Arama motorlarında sıkça karşımıza çıkan “Kediler yumurta yer mi?”, “Kedimin yumurta yemesi zararlı mıdır?” gibi soruların yanıtlarından bahsedeceğiz bugün size. Bu sevimli patiler, sadece hayvansal proteinler üzerinde yaşayabilen etoburlardır. Yumurta ise başlı başına bir protein olduğu için haliyle yemesinde bir sakınca yoktur, baştan bu sorunun yanıtı verelim. Yumurta sadece mükemmel bir protein kaynağı değil aynı zamanda vitaminlerle de doludur. Bu vitaminler sayesinde kediniz parlak bir cilde ve tüylere sahip olabilir. Yetişkin kedilerin yumurta yemesinde bir sakınca yoktur fakat aynı durum yavru kediler için geçerli midir yani bir diğer deyişle yavru kediler yumurta yer mi?  Yavru kedilerin yumurta yemesi sakıncalı değildir ancak hem yavrular hem yetişkinler için dikkat edilmesi gereken, her gün yumurta yedirilmemesidir. Her gün yenmesi birtakım sorunlara yol açabilir. Yumurta kalsiyum, demir, çinko ve diğer temel mineraller bakımından zengindir. Eğer kediniz yetersiz besleniyorsa, zayıfsa ve bağışıklık sistemi bakımından takviyeye ihtiyaç duyuyorsa yumurta iyi bir destekçi olacaktır.

Yumurta kediler için zararlı mıdır?

En merak edilen konulardan biri de bu. Yumurtalar pek çok bakımdan kediler için faydalı gıdalardır ancak aşırı tüketiminde de birçok sorunu beraberinde getirebilir. Yumurta, yağ ve kolesterol bakımından yüksektir. Kedinize bu nedenle sınırlı sayıda ve uzun aralıklarda yumurta vermenizde yarar var. Yumurta akı, yavru kedilerin B vitaminini emmesini zorlaştıracak bazı maddeler içerir. Bu nedenle yumurta akı verirken de dikkatli ve ölçülü olmak gerekir. Böbrek problemi, alerji ya da aşırı kilo sorunu olan kedilerin yumurta tüketmesi sakıncalı olabilir. Özellikle kilo sorunu yaşayan kediler için yumurta doğru bir tercih değildir. Bir başka önemli konu da kediler çiğ yumurta tüketebilir mi sorusu. Bu sorunun yanıtı şiddetli bir “hayır”dır. Kedilere çiğ ürünler vermekten kaçının. Çiğ yumurtalar birçok bakteri taşır ve hatta bu bakteriler ölümcül sonuçlar da doğurabilir. Yumurtaları kedinize vermeden önce haşlayabilirsiniz, pişirebilirsiniz ya da omlet gibi yapabilirsiniz. Üzerine herhangi bir ekleme yapmamanız gerekir. Yani kendimize yapar gibi baharatlar, kekikler ve tuzlardan uzak durmak lazım! Yazımızın sonunda kediler için yumurtanın faydalarına değinelim.

Kediler yumurta yiyebilir mi sorusunun olumlu yanıtı olmasının birden fazla nedeni var. Bu nedenlerin başında şüphesiz yumurtanın içerdiği besin öğeleri geliyor. Yumurta şu içerikler bakımından zengindir; b 2 vitamini, tiamin, doğal yağ, amino asitler, A, B12, D, E ve K vitaminleri, faydalı proteinler, kalsiyum, demir, çinko ve birtakım temel mineraller. Kedilerin yumurtayı yemesi faydalı olsa da bazı durumlarda risk de teşkil eder. Kimi zaman alerjilere yol açabilir kimi zaman fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Yanı sıra çiğ olarak verildiğinde kedinizi kaybetmenize bile yol açabilir. Bu nedenle kedinize yumurta vermeden önce mutlaka veteriner hekiminize danışın. Her bir canlının kendine özgü bir metabolizması vardır ve alınan gıdaların iyi etki etmesi de bu metabolizmaya bağlıdır. Bu nedenle mama dışında kedinize neler verebileceğiniz ve dahası yumurtanın kediniz için iyi bir destekçi olup olmadığını mutlaka veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.

Bu arada veteriner hekimin uygun görmesi durumunda kedilerin mama dışında tüketebilecekleri gıdaları derlediğimiz blog içeriğimize de mutlaka göz atın. Yazıyı okumak için TIKLAYIN.

Benzer Yazılar