Kediler Hakkında Bilgi
Kedilerin Tüy Kusması Nasıl Önlenir? 14.03.2021

Dünyanın en titiz canlılarından biri kedilerdir. Tuvaletlerini kuma gömmelerinden tutun da kendi temizliklerine varana kadar genel olarak en temiz ve titiz canlılardan biridir. Kirlilikten hoşlanmadıkları gibi etraflarının kirli olmaları da onları huzursuz eder. Örneğin kum kabı kirlenmiş bir kedi, tuvaletini oraya yapmak istemeyebilir. Yani kirli bir kum kabı dahi kediler için ciddi bir sorun haline gelebilir diğer bir deyişle. Kediler konu kendileri olunca da aynı titizliğe sahiptirler. Vakitlerinin büyük birçoğunu uyuyarak ve geri kalanında da kendilerini temizleyerek geçirirler. Özellikle patilerini yalamayı çok severler. Ancak bu temizlik işlemi bilhassa uzun tüylü kedilerde çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Tüyleri dilleri ile temizlerken aynı zamanda bir o kadar da tüy yutarlar. Kedilerde tüy yutma ciddiye alınması gereken bir durumdur. Mideleri her zaman bu tüyleri sindirmeyebilir ve sonucunda ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Kedilerin yuttuğu tüyü engellemek imkânsızdır çünkü en nihayetinde içgüdüsel olarak kendilerini yalarlar. Tüylerini kısa kestirseniz bile yine de bir miktar tüyü yutacaktır. Kedinizin tüy yutmasını engelleyemezsiniz ancak tüylerini kusmasını önlemenin yolları vardır. Bunlardan ilki ve ilk akla geleni kedi maltıdır. Kedi maltı nedir kısaca bir göz atalım.

Kedi maltı nedir? Kedi maltı ne işe yarar?

Kedi maltı, kedilerin yuttukları tüyleri bağırsaktan kolayca atmaya yarayan bir çeşit macundur. Kedi maltı sayesinde kıl yumakları bağırsakları tıkamaz çünkü malt, kılların birbirine yapışmasını ve keçeleşmesini önler bu sayede bağırsaklarda herhangi bir sağlık sorunun da önüne geçilmiş olur. Yine bu sayede kıl tutamlarının sindirim kanalından kolayca ilerlemesini ve yutulan tüylerin dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Özellikle uzun tüylü kediler devamlı olarak tüy topağı kusarlar. Bu tüy topaklarının kusularak dışarı atılması, kedi sağlığını olumsuz etkiler yanı sıra kusma sırasında zorlandığı için bu durum kedinizde strese de neden olur. Kusma sırasında yalnızda tüy topaklarını kusmakla kalmaz aynı zamanda yediği besinler de dışarı çıkar. Böyle olunca da kedininiz sağlığı tehlikeye girer. Kedilerin kendini yalaması ve temizlemesi engellenemeyen bir içgüdüdür ancak bununla ilgili önlem alınması için da kedi maltı şarttır. Özellikle uzun tüylü kediler için kedi maltı kullanmak gerekir. Kedi maltı, kedilerin temizlenirken yuttuğu tüylerin midelerin birikmesini engeller. Bağırsak yoluyla dışarı atılan tüy yumakları, kedinizin sağlığını korur. Kedi malt macunu, içerdiği maddeler sayesinde midede olan topaklanmaları, keçeleşmeleri çözer. Bu sayede dışkı yoluyla, stressiz bir şekilde dışarı atımı sağlar.

Kedi maltı nasıl kullanılır?

Kedi maltı çeşitli formlarda satılır. İçlerinde en tercih edileni macun şeklinde olanıdır. Macunlar bazen kedi multi vitaminleriyle birlikte kombine edilir ancak bu noktada sadece kedi maltı almak daha doğru olabilir. Yaklaşık günde bir fındık tanesi kadar macun yeterli olacaktır. Kedi maltı macunu kullanırken en dikkat etmeniz gereken şeylerden biri miktardır. Eğer fazla kullanırsanız, zararlı sonuçlar doğurabilir. Kedi maltını düzenli olarak ve belirli bir oranda verirseniz istediğiniz sonucu elde edersiniz. Azının karar, fazlasının zarar olduğunu unutmayalım. Kedi maltı ile kedinizin yuttuğu tüylerin dışa çıkarılmasını sağlarsınız ancak aşırı tüketildiğinde bu olumlu etki birden olumsuza döner ve kedinizin sağlığı ciddi tehlikeye girer. Bu nedenle ne kullanırsanız kullanın ki buna vitaminler ve gıda takviyeleri de dahil, mutlaka dozunda kullanın. Dozunun ne kadar olması gerektiği ve ne kadar süre kullanılmasının kedinize iyi geleceği bilgisini mutlaka veteriner hekiminizden alın. Bazı gıda takviyeleri ya da vitaminler düzenli ve sık kullanım gerektirmez. Bu nedenle kedinizin ihtiyaçları doğrultusunda kullanmanızda yarar olacaktır.

Kedi maltı ishal yapar mı?

Kedilerin ishal olmasının altında pek çok neden yatabilir. Bu nedenlerin arasında ilk olarak beslenme sorunları gelir. Kedinin alışkın olmadığı kedi maması ya da içeriği kaliteli olmayan bir mama ishale neden olabilir. Yanı sıra bozulmuş bir gıdayı tüketmiş olabilir ya da kediniz strese girmiş olabilir. Kalın bağırsakta görülen kolit de kedilerde ishal nedenlerinden biridir. Yani kedilerin ishal olmasının altında pek çok neden yatabilir. Kedi maltından bahsedecek olursak… Kedi maltı kullanırken miktar çok önemlidir. Alması gerektiğinden fazla ya da sık yemesi bazı sindirim sorunlarına yol açabilir. Kedinin tüy yapısı ve yaşına göre de miktarı belirlenebilir. Yanı sıra kullandığınız takviyelerin içeriği de önemlidir. Kedi maltı kullanmadan önce mutlaka veteriner hekiminize danışıp, onayını almanız gerekir. Kediler hassas canlılardır bu nedenle mideleri ve sindirim sistemleri bazı şeyleri kaldıramayabilir. Eğer kedi maltını fazla kaçırırsanız bu durumda ishal gibi yan etkiler görülebilir. Kediniz için hangi maltın ne kadar miktar kullanılması gerektiğini mutlaka veteriner hekiminize danışmanızda yarar olacaktır. Özetleyecek olursak kedi maltı mutlaka ishal yapar gibi bir yargıya varmak doğru olmayacaktır. Kedilerin ishal olmasının altında yatan onlarca neden olabilir. Aşırı tüketim söz konusu olursa kedi maltının ishal gibi yan etkileri görülebilir ancak her ishali tamamen kedi maltına bağlamak da doğru olmayacaktır. Kedi maltını dozunda ve veterinerin önerdiği şekilde kullandıktan sonra ciddi bir sağlık sorunu yaratmayacak aksine kedinizin yuttuğu tüylerin onun sağlığını tehdit etmesini önleyecektir.

Kedilerin tüy yutması nasıl engellenir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi kedilerin tüy yutması ne yazık ki önüne geçilmesi zor bir durumdur. Kedinizin tüyleri kısa bile olsa yine de temizleme işlemi sırasında bir miktar tüy yutmaya devam edecektir. Kedinin tüy yutmasını engelleyemesek de yutulan tüyün miktarına müdahale edebiliriz neyse ki. Kedinizin daha fazla tüy yutmaması için ilk yapmanız gereken şey onu düzenli olarak taramaktır. Hele uzun tüylü bir kediniz varsa günde 2 kere taramanız gerekebilir. Ölü tüylerden arınan bir deri daha sağlıklı nefes alacaktır ve beraberinde yeni çıkan tüyler de bir o kadar sağlıklı, canlı ve parlak olacaktır. Kedinizi taramak yalnızca fazla tüy yutmasını önlemek için değil sağlıklı tüyler ve sağlıklı deri yapısı için de önemlidir. Kedilerde deri hastalıkları görülebilir bu durum içten sağlıklı beslemek kadar dıştan da iyi bir bakım gerektirir. Bu nedenle kedinizi düzenli olarak taramanızda fayda olacaktır. Uzun tüylü kediler uzun süre taranmazlarsa tüylerinde topaklanma görülebilir. Bu topaklar zamanla keçeleşir ve kedinizin derisinde birtakım sorunların oluşmasına yol açabilir. Kedilerde tüy topağını önlemenin en etkili yolu onları sürekli taramaktır. Ayrıca bu tarama işlemi kedinizin de çok hoşuna gidecektir.

Benzer Yazılar