Köpekler Hakkında Bilgi
Köpekler için zararlı yiyecekler hangileridir? 05.03.2020

Vicdan çok başka bir şey… Siz yemeğinizi yerken, boncuk boncuk bana de ver diye yalvaran gözlerle karşı karşıya olmak bir hayli düşündürücü. İçinizden belki de tüm tabağınızı ona vermek geçiyor olabilir ya da “o da azıcık tatsın” zihniyeti ile belki bir parça veriyorsunuzdur tabağınızdan. Ancak bazı yiyeceklerin köpeklerde zehir etkisi yaratacak kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Bir parçadan bir şey olmaz demeyin, her lokmanın etkisi olacaktır çünkü. Evet, sadece kuru mama ile tek düze bir beslenme diyeti uygulayın da demiyoruz ancak aşağıda sayacaklarımız yerine daha sağlıklı gıdalara yönelebilirsiniz, illa içinizden vermek geçiyorsa. Peki köpeklerde adeta zehir etkisi yaratan bu yiyecekler neler, gelin birlikte göz atalım.

1- Tavuk

Bu madde ile başlamamız gerekir çünkü belki çok bilinmiyor olabilir. Köpekler kemik sever, et sever, konserve sever kabul. Ancak konu tavuk olunca kesinlikle uzak tutmanız gerekiyor. Tavuk, diğer et ürünlerine göre çok daha fazla bakteri içerir. Bu bakteriler uzun vadede köpeğinize zarar verir. Uzmanlar özellikle pişmiş tavukları köpeğinize vermemeniz konusunda hemfikir. Bazı mamaların ya da ödül mamalarının içinde tavuk yok mu elbette var. Ancak burada geçen tavuklar zaten belirli işlemlerden geçirildiği için köpeklerinize zarar vermez. Doğrudan vereceğiniz ev tipi tavuk yemekleri ve hatta tavuk kemikleri köpeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Bundan kaçınmanızda yarar var.

2- Şeker

Türünün hiçbir önemi yok, biz bütünüyle şeker diyelim. Köpeğinize şekerli gıdalar ve içecekler verilmesi çok tehlikeli. Çünkü köpeklerde de şeker hastalığı görülebilir. Diyabet hastalığına yol açabilir. Köpeklere şekerli içecekler ya da şekerli yiyecekler vermek diş hastalıklarına da sebep olabilir. Beraberinde ne yazık ki köpeğinizin gözlerini kaybetmesine yol açabilir. İç organlarının da ciddi şekilde hasar görmesine neden olabilir.

3- Süt

Özellikle sokak hayvanlarına sıkça süt verildiğini gözlemliyoruz değil mi? İçine bazen ekmek atılıp papara gibi verilebiliyor. Köpeklere yavruyken iyi gelen tek şey anne sütüdür. Onun dışındaki sütler köpeğinizi rahatsız edebilir. Örneğin gaz ve hazımsızlık sorunlarına yol açabilir. Bunların yanı sıra ishal gibi hastalıkların oluşmasına da neden olabilir. Eğer süt verme konusunda ısrarcıysanız o zaman laktozsuz olanlardan verebilirsiniz. Laktozsuz sütler, normal sütlere oranla daha az hazımsızlık sorunu yaratır. Ancak genel olarak köpeğe süt verilmemesi daha uygun bir seçenektir diyebiliriz.

4- Çiğ yumurta

Köpeklere yumurta vermekte büyük bir sakınca yok aslında. Nadir de olsa bir parça verebilirsiniz. Ancak önemli olan nokta yumurtanın çiğ olmaması. Çiğ yumurtanın içindeki bazı enzimler köpeğinizin deri ve tüy sağlığına olumsuz etki edebilir. Çiğ yumurta aynı zamanda köpeğinizin zehirlenmesine bile yol açabilir. Bunun nedeni Salmonella isimli bir bakteri. Bu bakteri yüzünden köpeğiniz zehirlenebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

5- Kedi maması

Bu madde size garip gelebilir ancak bazen köpeklere kedi maması da verilebiliyor. Yapılan en büyük yanlışlardan biri bu. Çünkü kedi ve köpek mamalarının içerdiği besin değerleri birbirinden farklıdır. Kedi mamaları örneğin yağ ve protein bakımından zengindir. Fazla yağ ve protein köpeğinizde kalp damar sisteminde sorunlara yol açabilir. Ayrıca yüksek tansiyon ve karaciğer yağlanmasını da tetikleyebilir.

6- Çiğ et

Nereden hafızamızda kalmış bilmiyoruz ancak köpeklere çiğ etlerin verildiği pek çok sahne var gözümüzün önünde. Kimi zaman filmlere, kimi zaman dizilerde, kimi zaman hayatın içinde… Köpeklere çiğ et verilmesi ve özellikle çiğ balık yedirilmesi gıda zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca çiğ balıkla sürekli beslemek B1 vitamini yetersizliğine neden olabilir. B1 vitamini eksik olduğunda, köpeklerde epilepsi ya da iştahsızlık gibi sağlık sorunları görülebilir.

7- Kemik ve kılçık

Kemikler ve kılçıklar, köpeğinizin sindirim sistemine adeta bir cam parçası gibi saplanabilir. Bunun sonucunda yemek borusunda yırtılma ya da midesinde yıpranmalar görülebilir. Verdiğiniz her bir kılçığın, bir cam parçası ile eşit olduğunu unutmamanızda yarar var.

Benzer Yazılar