Köpekler Hakkında Bilgi
Köpeklerde ağız kokusu neden olur? Nasıl giderilir? 05.03.2020

En tahammül edilmesi kokulardan biridir köpeklerde ağız kokusu. Köpeklerde genel olarak (bazı cinslerde) koku sorunu vardır; tüyleri kokar, derisi kokar. Ancak ağız kokusu gibi durumlar ırklara değil bütün köpeklere özeldir, yani çoğu köpeğin ağzı kokar. Köpeklerde ağız kokmasının belirli başlı nedenleri vardır. Köpeklerdeki ağız kokmasının tıptaki adı halitozdur. Halitozun nedenleri ile başlayalım söze. Köpeklerin vücut kokusu insanınkinden çok farklıdır bu fark ağız kokularında da kendini belli eder. İnsanların da ağız kokusu fenadır, kabul ancak köpeklerinki bu kötü kokuyu ikiye katlar desek yeridir. Köpek ağzını hızlı bir şekilde kapatıp açsa dahi koku yayılabilir, havladığında bu koku tüm odayı bile sarabilir. Bu kokunun nedenlerinden biri bazı ilaçların kullanımı olabilir. Köpeğinize verdiğiniz bazı ilaçlar ağzında kokuya yol açabilir. Köpeklerin ağzı neden kötü kokar sorusunun en belirgin yanıtlarından biri de beslenme şekilleridir. Bazı gıdaların aşırı olarak tüketilmesi ağzında kokuya yol açabilir. Dişlerde biriken bakteriler ise kötü kokunun oluşmasındaki baş faktördür. Dişlerde yeterli hijyenin sağlanmamış olması, ağızda bakteri oluşumuna ve çürüğe yol açar. Bu da ağız kokusu olarak geri döner. Peki yok mudur çaresi, vardır elbette.

Köpeklerde ağız kokusu nasıl giderilir?

Köpeklerdeki kötü ağız kokularını önlemek için birkaç önerimiz var. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Beslenme düzenini değiştirin

Belli ki bir gıda fena halde dokunuyor. Bu durumda beslenmesinde ufak değişimlere gidin. Beslenme düzeninde yapacağınız küçük bir değişiklik bile yarar sağlayabilir.

  • Dişlerini fırçalayın

Köpek diş macunları ile ferah bir ağza kavuşmasını sağlayabilirsiniz köpeğinizin. Köpeğinizin dişlerini fırçalamak kolay olmayabilir, rahatsız olacaktır bundan. Ancak yine ödül sistemi ile bu işi kotarabilirsiniz. Diş fırçaladıktan sonra ödül alacağını bilirse daha kolay bir süreç geçirebilirsiniz. Her şey onun iyiliği için…

  • Sebze verin

Ara sıra da olsa yemesi için ona sebze verebilirsiniz. Tüm sebzeler ağız kokusunu giderir gibi bir genelleme yapamayız ancak özellikle maydanoz ve havucun kötü kokularla savaştığını söyleyebiliriz. Maydanoz yer mi bilmiyoruz, belki mamasına karıştırabilirsiniz. Ancak denemekte yarar var. Havuç, nispeten daha kolay yedirme şansınız olan bir sebze. Bu ikisini bir deneyin deriz.

  • Elma sirkesi

Elma sirkesinin tadını aldığı anda hapşırması muhtemel ancak denemekte yarar var. Elma sirkesi kötü kokuları etkisiz hale getirmede usta. Gelin görün ki köpekler sirkeyi sevmez. Yani bu madde aklınızda bulunsun ancak uygulaması zor olacaktır bunu da söyleyelim.

  • Kemik

Diş plaklarında oluşan ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri bakteriler. Bu nedenle köpeğinizin ağız bakımı çok önemli. Köpek diş macunu kullandınız, köpek diş fırçası ile fırçaladınız tamam. Ancak devamında dikkat etmeniz gereken daha pek çok şey var. Örneğin kemikler… Kemik ve benzeri gibi oyuncakları dişlerinde kemirirken tükürük yaratırlar. Bu da dişleri için faydalı olur çünkü bu tükürük ile dişler daha parlak ve temiz bir hale gelir. Bu nedenle vereceğiniz oyunca seçimi bile ağız kokusu için önemli.

  • Ağız kokusu önleyici tabletler vs..

Ağız kokusunu doğal yollarla giderebileceğiniz gibi dışarıdan destek alarak da yok edebilirsiniz. Köpeklerde ağız kokusu için ilaçlar var örneğin. Veteriner hekiminize danıştıktan sonra eğer kendisi de bunlara onay verirse köpeğinize bu ilaçlardan ya da macunlardan verebilirsiniz. Köpeklerde ağız kokusunu önleyen spreylerden de destek alabilirsiniz. Bu spreyler de kötü koku oluşumunu önleyecektir. Geçici çözümler yerine sorunun kaynağına inmek ve kökten çözmek her zaman daha etkili sonuçlar doğuracaktır…

Benzer Yazılar