Kediler Hakkında Bilgi
Korona Virüs Kediden İnsana Geçer mi? 30.10.2020

Bundan seneler önce deseler ki bir virüs gelecek hepimizi evlerimize hapsedecek, canımıza kast edecek, işimize gitmemize engel olacak ve dünyayı saracak… Çok uzak bir ihtimal gibi gelirdi herhalde. Fakat bu uzak ihtimalin çukuruna öyle bir düştük ki çıkmak için büyük uğraş veriyoruz. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan virüs Mart ayında ülkemize de geldi. Korona virüsü taşıyan hasta sayısı 1 iken birden 1000’leri buldu. Artık telaffuz ettiğimiz rakamlar binin çok üzerinde ne yazık ki. Her şeyden ve herkesten korkar olduk. Dışarı çıkarken maskeler, kolonyalar, dezenfektanlar çantamızın vazgeçilmezi. Öksüren herkes, uzaklaşma hatta kaçma sebebimiz. Kendimizde hava koşullarından kaynaklı en ufak bir kırıklık hissetsek korona virüse yorar olduk. Sadece fiziksel değil mental olarak da korona virüs ile bir hayli yoğrulduğumuz ve yorulduğumuz bir dönemdeyiz. Uzmanların önerilerini can kulağıyla dinliyor ve evde kal çağrılarına uyuyoruz. Ancak korona virüs hakkında ortaya atılan her yeni iddia içimize kuşku taneleri serpmiyor değil! Özellikle evcil hayvanı olanlar için en önemli konulardan, endişelerden ve acabalardan birine değineceğiz bugün; korona virüs hayvandan insana bulaşır mı?

Korona virüs hayvandan insana bulaşır mı?

Korona virüsün 1 kişiden tüm dünyaya yayıldığını düşünürsek haliyle herkesin ve hatta her canlının potansiyel bir korona virüs taşıyıcısı olduğunu düşünüyor olabiliriz. Korona virüs hakkında o kadar çok bilgi kirliliği oldu ki kafamızın karışması da normal. Sosyal medya paylaşımlarında korona virüse iyi gelen sebzeler, korona virüse iyi gelen meyveler, korona virüse iyi gelen çaylar, korona virüse iyi gelen vitaminler ve benzeri pek çok yazı görebiliyoruz. Bunlara ancak uzmanlardan alınan bilgiler çerçevesinde itimat ediyoruz elbette çünkü biliyoruz ki doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız bize daime en doğru bilgiyi aktaracaktır. Bunca korona virüs bilgi kirliliği için özellikle hayvan severlerin en takıldığı noktalardan biri evcil hayvanlardan korona virüs bulaşır mı şüphesi. Malum, köpeğimizi sokakta gezdiriyoruz. Her ne kadar gelince patilerine gereken temizliği yapıyor olsak da yerlerin mikrop dolu olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu titizliğimiz. Haliyle içimizde bir korku ve endişe hali baki. Şimdi gelelim konunun detaylarına…

Kedi veya köpekten insana korona virüs bulaşır mı?

Hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz adı verilen hastalıklar vardır. Salya ya da ısırık yoluyla insanlara geçebilir bu zoonoz adı verilen hastalıklar. Ancak konu korona virüs olunca bu kapsamın dışında olur. Yani halk arasında dolaşan kediden korona virüs geçer mi sorusunun yanıtı “hayır” geçmezdir. Korona virüs büyük bir virüs ailesidir. Bunların bazı formları insanlarda hastalığa yol açabilir. Diğer formları ise develer, sığırlar, domuzlar, kediler ve köpekler, kuşlar ve yarasalar da dahil olmak üzere hayvanlar arasında yaygınlaşabilir. Yarasalar bugün bilim insanları tarafından korona virüslerin orijinal kaynağı olarak biliniyor.

Korona virüs insandan evcil hayvanlara bulaşır mı?

Şimdi gelin tam tersi bir senaryoya bakalım. Korona virüsün kedi ve köpekten geçmediğini biliyoruz peki insandan hayvana korona virüs geçer mi? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki corona virüs insanlarda bulunur. İnsandan hayvanlara ya da hayvanlardan insanlara geçmesi gibi bir durum mümkün değildir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre korona virüsü sadece insanların risk altında olduğu bir virüstür. Evcil hayvanlara dair yapılan herhangi bir açıklama yoktur kaldı ki buna dair bilimsel bir açıklama da söz konusu değildir. Yani kedi ve köpek sahibiyseniz “taşıyıcı” olma durumunun olmadığını bilin. Halk arasında dolaşan kediden korona geçer mi sorusunun yanıtını da vermiş olduk böylece. Yani gönül rahatlığı ile sokak hayvanlarına yardım etmeye devam edebiliriz. Korona virüse dair dikkat etmemiz gereken tek şey uzmanların uyarılarıdır; tedbir, maske, sosyal mesafe, 14 gün kuralı ve  hijyen… Korona virüsü yenmenin anahtarı alacağımız tedbirlerdir.

Benzer Yazılar