Kedi Cinsleri
Norveç Orman Cinsi (Irkı) Kedi 29.11.2019

Yazımıza başlamadan, Norveç Orman Kedisi hakkında bilgi araştırmadan önce bir durup seyretmek istedik bu tabloyu. Evet çünkü karşımızda bir kediden ziyade tablo duyuyor. Doğanın bir armağanı, mucizesi gibi… Kedi güzellik yarışmalarının boşuna yapılmadığının en güzel kanıtlarından biri ile karşı karşıyayız; Norveç Orman Kedisi. Fiziksel özellikler bölümünde o muhteşem detayları konuşacağız ancak öncesinde tarihteki ilginç notlara bir göz atalım. Norwegian Forest Cat olarak da biliniyor. Hakkında çıkan efsanelerle adından söz ettiriyor. Efsaneye göre bu Norveç Orman Kedisi ormanda ağaçtan ağaca atlayan, bir görünüp bir kaybolan büyülü bir kedidir. Kedinin yalnızca uzun, enli ve bol tüylü kuyruğu arada bir görünür ve sonra ormanın derinliklerine kaybolurmuş. Bu nedenle Norveç Orman Kedisi için sihirli, gizemli gibi tabirler kullanılırmış. Nors Mitolojisi’nde Tanrıça Freya’nın arabasını gökyüzüne çeken kedi olarak bilinir. Öyle ki Vikingler döneminde oldukça önemli ve kutsal sayılan bir kediymiş. Norveç dilinde Skogkatt olarak bilinir. Orman kedisi demektir. Böyle adlandırılmalarının nedeni çiftçilerin can yoldaşı olmasıydı. Çiftliklerdeki fareleri temizliyor oluşu onları bir nevi orman kedisi sınıfına sokmuştur. Bu arada tarihte sık sık karşımıza çıkan bir kedi türüdür. Bu nedenle geçmişinin ortalama 4000 yıl önceye dayandığını söylemekte yarar var. Soğuklarla arası iyidir çünkü kürkleri kalın ve su geçirmez bir yapıdadır. Ormanın soğuklarında yaşar; Vikingler ve Norveçli çiftçiler tarafından iyi tanınan bir kedi. Dünyaya tanıtılması ise Oslo’da yapılan bir kedi şovu vesilesi ile olmuş. Irkın müdavimleri, Norveç Orman Kedisi’nin gösterilerde yer almasını sağlamış ve böylelikle günümüze sirayet eden bir sevgi yumağı oluşmuştur.

Norveç Orman Kedisi fiziksel özellikleri

Bu bölüm için heyecanlıyız çünkü bu tabloyu size anlattığımız için mutluyuz. Malumunuz tüyleri, en dikkat çeken detaylarından. Hatta ne detayı bizzat bütünü kürkten oluşuyor zaten! Çift katlı bir kürk yapısı var. Kış soğuklarından korunmasının nedeni de bu kürk yapısı. Her türlü iklim koşuluna uyum sağlayabilir. Yoğun tüyleri olan bir kedidir. Kemikleri kalındır ve iri kedi sındına girer. Boynu kalın ve kaslıdır, kafası üçgen yapıdadır. Arka bacakları ön bacaklarına oranla biraz daha uzundur. Güçlü bir çenesi vardır. Pençeleri iridir ki bu onları daha da sevimli kılar. Parmaklarının arası da tüylerle kaplıdır bu da patilerini daha kalın ve gür gösterir. Kıl yapısı kalın ve uzundur. İpeksi bir yapıdadır. Kışın tüyleri daha uzundur, yazın dökülür. En güzel yerlerinden biri kuyruğudur. Kuyruğu bol tüylü, uzun ve çalıya benzer. Şık ve gösterişli bir kuyruğu vardır. Zaten güzel olan dış görünüşüne son bir dokunuş yapar bu güzel kuyruk. Bu arada ortalama 10 kg’a kadar ulaşabildiği bilgisini de verelim. Ömürleri ise 14 ila 18 yıl arasında değişir. Uzun ömürlü kedilerdendir.

Norveç Orman Kedisi karakteri

Orman kedisi denince vahşi yaşamdan yola çıkarak evcilleştirilmemiş vahşi bir kedi gelebilir aklınıza. Dış görünüm itibari ile de soğuk durduğundan kedi hakkında otomatik yargınız “kendini sevdirmez” olabilir. Durum bu kadar “soğuk” değildir aslında. Norveç Orman Kedisi düşünülenin aksine tatlı ve sevgi dolu bir kedi cinsidir. Ailesine alıştı mı bağları güçlü olur. İçten içe avlama içgüdüsü vardır, bu nedenle her nesne onun için bir av niteliği taşıyabilir. Bir kere şunu belirtelim ki bırakın vahşi olmayı Norveç Orman Kedisi son derece evcil bir kedidir. İnsanları sever ancak onlardan ilgi dilenmez. Tabiri caizse “cool” kedilerdendir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Kediler içinde orta aktiflikte bir kedidir. Yani onu duvara tırmanırken ya da aşırı yaramazlık yaparken göremezsiniz ancak bütün gün koltuk minderi gibi de durmaz. Orta aktiflikte bir kedidir. Geveze kedilerden değildir, mır mır size bir şey anlatmaz sürekli ancak arada sohbet etmeyi sever. Yani bir sabah uyandığınızda mır mır size bir şeyler söylemeye çalışan bir yumak görme ihtimaliniz vardır. Yabancılara karşı soğuk ancak tanıdığı insanlara karşı daha rahattır. Kediler genelde sudan nefret eder ancak bazı nadir kedi ırkları suları sever ki Norveç Orman Kedisi de bu su sever kedilerdendir. Sudan korkmadıkları gibi nehirden balık yakalamak da sevdikleri bir oyundur. Ülkemizde sık sık karşımıza çıkan bir kedi türü değildir ancak Ankara Kedisi ile benzer görünümleri vardır. Zor şartlara uyum sağlama konusu Norveç Orman Kedisi’nden sorulur. Her türlü iklim şartına adapte olacak yapıdadır.

Norveç Orman Kedisi bakımı

Su geçirmez kürkü hava koşullarına kolay adapte olur demiştik. Norveç Orman Kedisi’nin ilginç özelliklerinden biri yaşadığı ortamın hava sıcaklığına göre kürk değiştirmesi. Örneğin Norveç Orman Kedisi’nin kışın yoğun bir kürkü vardır ancak yazın dökülür. Kışın kalın bir tüy yapısı varken yazın daha ince bir kürk oluşur. Tüylerinin mat ve kirli görünmemesi için düzenli olarak taranması gerekir. Haftada bir tüylerini taramak onları daha da canlandıracaktır. Tüy dökme döneminde tüylerinin birbirine karışması muhtemeldir, bunun için tarama yapmanın haricinde kedilere özel tüy topağı açıcı kremlerden faydalanabilirsiniz. Norveç Orman Kedisi güçlü ve dayanıklı bir kedidir. Kedilerden genelde görülen kalp rahatsızlığı, kalça displazisi ve glikoz değişimine bağlı olarak kasları ve nöronları etkileyen birtakım sağlık sorunları görülebilir. Ancak genel olarak güçlü ve sağlıklı kedilerdir. Bu arada çok tüylü oluşu ona birtakım dezavantajlar getirebilir sağlık bakımından. Bunlardan en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri sindirim kanallarındaki tüy yumakları. Tüylerinin düzenli olarak taranması ve ölü derilerden arındırılması bu nedenle çok önemlidir.

Benzer Yazılar