Kedi Cinsleri
American Bobtail Cinsi (Irkı) Kedi 02.12.2019

Hazırsanız Arizona’ya gidiyoruz. Amerikan kısa kuyruk olarak da bilinen American Bobtail kedilerinin memleketine yani. American Bobtail kedisi 1900’lü yıllarda ilk olarak Arizona’da keşfedildi. Melez kedilere şahane bir örnektir. Arizona halkı tarafından Yodi adı verilen kedinin, Sander isimli türü net olmayan bir kedi ile çiftleştirilmesi sonucu American Bobtail kedisi ortaya çıktı. Türün Milletlerarası Kedi Cemiyeti tarafından kabulü 2002’yi buldu. Bunun nedeni genlerdeki bazı eksiklikler. Bu eksiklikler nedeniyle 1989 yılında yapılan ilk başvuru ancak yakın tarihte netleşti. Değişik genetik özelliklerinden biri kuyruğunun kısa olması ki Amerikan kısa kuyruk denmesinin de anlamı bu. Kuyruğunun yapısı ile diğer kedilerden ayrılan American Bobtail kedisi bazı karakteristik özellikleri ile de dikkat çeker. Tasmaya meyilli nadir kedi ırklarındandır. Normalin yarısı uzunluğundaki kuyruklarıyla da yepyeni bir tür olarak ortaya çıktı. Kökeni Arizona’ya dayanan American Bobtail kedisinin fiziksel özelliklerine göz atalım biraz da.

American Bobtail kedisi fiziksel özellikleri

Karşımızda uzun vücutlu ve sağlam yapılı bir kedi var. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzun bir yapıdadır. Çift katlı kürkleri su geçirmez özelliği taşır. Görünüşü ile aslında biraz vahşi yapıdadır. Yani gördüğünüzde pamuk gibi bir kendi sanmayabilirsiniz. Karakter özelliklerini daha sonra anlatacağız şimdi fiziksel özelliklerle devam edelim. American Bobtail kedisi badem şeklinde avcı ve keskin gözlere sahiptir ancak bir o kadar da evcil bir kedidir. American Bobtail kedisinin en dikkat çeken fiziksel özelliği ve diğer kedilerden ayıran en büyük farkı şüphesiz kısa kuyruğu. Normal bir kedi kuyruğundan çok daha kısadır. Genelde düzdür ancak bazı türlerinde hafif kıvrık olarak da görülebilir. Tüy yapısı uzundur ve iri yapılı kedi sınıfına dahildir. Kuyruğundaki tüyler fırça gibidir ve bol tüylüdür. American Bobtail kedisi 3,5 kg ile 5,6 kg arasındadır. Obeziteye müsait bir yapısı olduğu için kilo artışı da görülebilir tabi. Tüy renkleri genelde beyaz, siyah, mavi, kızıl, krem, çikolata, tarçın, lila ya kahverengi görülebilir. Anlaşılacağı üzere tüy yelpazesi hayli geniştir. Ortalama yaşam süresi 15 yıl kadardır. Her hava koşuluna sahip olması ile bilinir. Su geçirmez tüy yapısı ile kara kış onun için sorun değildir. American Bobtail kedisi yavaş yavaş gelişimini tamamlar. Yani yavru kedinin birden biri büyümesi beklenemez. Büyük boya erişebilmesi için 3 yıl gibi bir süre gerekir.

American Bobtail kedisi karakter özellikleri

Size American Bobtail kedisinin Golden Retriever cinsi köpek karakterine benzediğiniz söylesek? Evet, kulağa ilginç geliyor olsa da American Bobtail kedisi bazı özellikleri ile tam bir Golden Retriever. American Bobtail kedisi için altın kalpli kedi betimlemesini yapsak tam isabet olur. O kadar sıcakkanlı, iyi huylu ve insan canlısı bir kedidir ki… Dışardan baktığınızda vahşi duran o görüntüsünün altında pamuk gibi bir kalp atar. Sahibine taparcasına düşkündür. Etrafındaki her insanı takip eder, sürekli insanlarla bir arada olmak ister. Sadece sahibine karşı ilgili olsa anlarız, neticede alışkanlığı var deriz. Ancak American Bobtail kedisi misafirlere bile sıcakkanlıdır. Uzun yolculukları sever ve her ortama kolayca uyum sağlar.

Özellikle sık sık seyahat ediyorsanız bu kedi tam size göre. Hayvan sahibi olmak sorumluluktur hele ki seyahatler söz konusu ile her zaman için risktir. Ancak American Bobtail kedisi için böyle bir şey diyemeyiz çünkü bir kedi düşünün ki gezmeyi çok sevsin! Oldukça zeki bir kedidir. Oyun oynamayı çok sever, yeni oyunlar öğrenmeye heveslidir. American Bobtail kedisi için “kedi görünümlü köpek” dendiğini biliyor muydunuz? Çok hassas kedilerdir aynı zamanda. Çocuklarla, kedilerle, köpeklerle kısaca herkesle anlaşır. En zeki kedi cinsleri arasında gelir az sonra vereceğimiz örnekler de bunu kanıtlar niteliktedir zaten. American Bobtail kedisinin kapıları açma, puzzle çözme gibi yetenekleri olduğu bilinir. İnsanlarla arası çok iyi olduğu için ve kuvvetli bağlarından dolayı fizyoterapistler tarafından yakın incelemeye alınan kedilerdendir. American Bobtail kedisinin karakter özelliklerinden en dikkat çekenlerinden biri ile devam edelim.

American Bobtail kedisi insanlarının duygusal durumlarını hissetmeleri ile meşhurdur. Üzüntüsünü hisseder örneğin. Bu da American Bobtail kedisini “hisli kediler”den yapar. Genelde kediler konuşkandır. Mır mır bir şeyler anlatmayı severler. American Bobtail kedisi için aşırı konuşkandır diyemeyiz. Ancak bu durum diyalog kurmadıkları anlamına da gelmez. American Bobtail kedisi ideal aile kedilerindendir. Oyun oynamayı çok sevdiğinden çocuklarla da arası iyi olan kedi cinslerinden biri olarak kabul edilir.

American Bobtail kedisi bakımı

American Bobtail kedisi tüylü hatta bol tüylü bir kedidir malum. Bu kadar çok tüy olunca topaklanma ya da keçelenme gibi durumlar söz konusu olabilir. Bunun önüne geçmek için haftada bir kez kedinizi taramanız yeterli. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun tüy döker. Banyo yapma ihtiyacı çok yoktur, gerekli durumlarda yaptırmanız yeterli olacaktır. American Bobtail kedisi ev içi yaşama uygun kedilerdir, dışarıda bakmayı düşünüyorsanız doğru bir seçim olmayacaktır. Kedinizin kum kabını günlük olarak temizlemeniz önerilir. Hijyenik bir tuvalet önemlidir çünkü kuyruğu kısa olduğu için enfeksiyon riski vardır. Genel olarak sağlıklı köpek türlerindendir. Kısa kuyruklarından dolayı sözünü ettiğimiz gibi spinal problemlerle karşılaşabilirler. Bu da dışkılarını tutamamalarına neden olabilir. Bu nedenle her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Kulaklarını haftalık olarak kontrol edin ve kirlenmesi durumunda hafif nemli bir pamuk parçasıyla temizleyin. Kulak çubuğu kullanmaktan kaçının aksi halde kedinize kalıcı olarak zarar vermek ihtimaliniz yüksek. Tırnaklarından kaşıntı ve mikrop oluşabilir. Bunu önlemek için kedi tırmığı kullanabilirsiniz. Bu arada diş sağlığı konusunda da temkinli olmanızda yarar var. Günlük olarak kedi fırçası ile diş hijyenini sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar